• Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa

          • W dzisiejszych czasach umiejętności związane z pierwszą pomocą przedmedyczną są niezwykle istotne. Dlatego uczniowie klasy VI a pod kierunkiem p. Moniki Brewczyńskiej i p. Urszuli Mastalerz wzięli udział w projekcie w ramach ogólnopolskiego konkursu "Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa". W ramach konkursu uczniowie najpierw wzięli udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, następnie przygotowali i opracowali plansze łańcuch przeżycia. Kolejnym etapem działań było nagranie filmu edukacyjnego. Film jako narzędzie edukacyjne daje możliwość przekazania informacji w sposób atrakcyjny, łatwo przyswajalny i angażujący dla uczniów. W tym kontekście zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej stają się bardziej interaktywne i przystępne dla młodych osób. W procesie tworzenia filmu, uczniowie nie tylko zgłębiali wiedzę na temat pierwszej pomocy, ale również rozwijali umiejętności współpracy, komunikacji i rozwiązywania problemów. Praca w zespole nad scenariuszem, reżyserią, aktorstwem i montażem wymagała od nich kreatywnego myślenia oraz zdolności do pracy w grupie. Głównym celem filmu było przekazanie podstawowych umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej w sposób przystępny dla rówieśników zwłaszcza dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Po zakończeniu produkcji filmu, uczniowie zorganizowali specjalne

            zajęcia w klasie I b. Była to nie tylko okazja do zaprezentowania efektów ich pracy, ale także doskonała forma edukacji dla całej społeczności szkolnej. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję zadawać pytania i dyskutować na temat omawianych zagadnień, co dodatkowo pogłębiało ich zrozumienie pierwszej pomocy. W rezultacie, inicjatywa ta nie tylko przyczyniła się do zwiększenia świadomości na temat pierwszej pomocy przedmedycznej wśród uczniów, ale także wyposażyła ich w praktyczne umiejętności ratowania życia. Ponadto, projekt ten pokazał, jak istotną rolę mogą odegrać kreatywne metody edukacji, takie jak produkcja filmów, w propagowaniu ważnych dziedzin wiedzy.

             

            Monika Brewczyńska

            Urszula Mastalerz

          • Sukces Amelii Sieradzan

          • uczniowie szkół podstawowych.

            Tytuł tegorocznej edycji, będący zarazem jej mottem brzmiał: „Nienawiść jest publiczną i bezwstydną demonstracją kompleksu niższości” ( Paulo Coelho).

            Celem konkursu było popularyzowanie własnych umiejętności literackich oraz zainspirowanie uczestników do refleksji nad życiem, do odpowiedzi na pytania, jak wyglądają ich relacje z innymi ludźmi i na czym polegają ich problemy. W swoich utworach autorzy musieli pokazać, co wg nich nie pozwala człowiekowi żyć w zgodzie ze sobą i światem.

            Praca Amelii pt,..Karina” była dojrzała, miała wysoki poziom merytoryczny i językowy. Uczennica pokazała, jak można znaleźć drogę pozwalającą żyć bez nienawiści, nie dając się przy tym ranić.

             

            Serdecznie gratulujemy!!!

            Elżbieta Araźna- nauczyciel języka polskiego

          • Nasza historia- nasza tożsamość

          • W niedzielę 14.04.2024 roku Szkoła Podstawowa im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce gościła wyjątkowe wydarzenie, które zjednoczyło mieszkańców naszej lokalnej społeczności. Spotkanie pod hasłem „Gmina Mińsk Mazowiecki wczoraj i dziś” w ramach projektu
            „Nasza historia- nasza tożsamość” miało na celu zgłębienie historii i dziedzictwa naszej okolicy poprzez prezentację starych zdjęć oraz wywiadów z mieszkańcami Gminy Mińsk Mazowiecki. Projekt „Nasza historia- nasza tożsamość” realizowany jest przez Gminę Mińsk Mazowiecki, a współfinansowany przez Totalizator Sportowy. W Szkole Podstawowej im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce projekt realizowały uczennice klasy VI a Karolina Gil, Antonina Kosim, Natalia Szczepańska i Lena Wysocka pod opieką p. Urszuli Mastalerz i p. Elżbiety Roguskiej.

            Spotkanie rozpoczęło się od serdecznego powitania, którego dokonała p. Monika Krukowska koordynująca projekt, gości przywitała p. Dyrektor Szkoły Podstawowej p. Agnieszka Natorff-Gałka i wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechoski. Podczas powitania podkreślono znaczenie poznania korzeni i historii naszej społeczności dla budowania więzi oraz kształtowania tożsamości mieszkańców. Goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy zdjęć, wśród których znalazły się prawdziwe skarby. Następnym punktem było obejrzenie wywiadów z 13 mieszkańcami Gminy Mińsk Mazowiecki, wywiady dały możliwość poznania różnego spojrzenia na gminę, jej zabytki, jej przeszłość i przyszłość, którą mogliśmy poznać z perspektywy uczniów, studenta, radnych, nauczyciela, seniorów, wójta czy starosty.  Wywiady przeprowadziły uczennice klasy VIa, które przygotowały także prezentację zdjęć ukazujących piękno zabytków, przyrody Gminy Mińsk Mazowiecki.

            To wydarzenie pokazało, jak istotną rolę odgrywa historia w formowaniu tożsamości społeczności lokalnej oraz jak ważne jest ich kontynuowanie i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Spotkanie "Nasza historia- nasza tożsamość" było nie tylko podróżą w czasie, ale także inspirującym doświadczeniem jedności i wspólnoty. Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu Antosi, Leny, Karoliny i Natalii pod opieką p. Urszuli Mastalerz i Elżbiety Roguskiej, udało się ożywić ducha naszej społeczności i uczcić dziedzictwo naszych przodków. Odkrywając naszą historię, odkrywamy również siebie i budujemy silniejszą przyszłość dla naszej lokalnej społeczności. A wszystko okraszone było przepysznym poczęstunkiem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Niedziałce.

            Urszula Mastalerz

          • Gratulujemy Wiktorowi!

          •  

            W piątek 19 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Mińsku Mazowieckim odbyło się podsumowanie III Powiatowego Konkursu Matematycznego „Młody Mistrz Sudoku” dla uczniów klas III, podczas którego Wiktor Jackiewicz -uczeń naszej szkoły odebrał wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

          • Sukces Emilki Salwy z klasy Ia

          •  

            W marcu odbył się konkurs plastyczny pod tytułem "Palma jak marzenie". Prace zostały przekazane do redakcji czasopisma dla dzieci Anioł Stróż wydawanego przez Siostry Loretanki. W tym ogólnopolskim konkursie pierwsze miejsce zdobyła Emilka Salwa w klasy Ia. Otrzymała list gratulacyjny oraz wiele pięknych nagród. Dołączamy się do gratulacji i życzeń.

          • Zmysłoczułe wyciszenie w bibliotece

          • Biblioteka szkolna odniosła ogromny sukces otrzymując grant w wysokości 2000 zł na realizację projektu „Zmysłoczułe wyciszenie w bibliotece” w ramach projektu Projektanci edukacji Nowej Ery.

            Problem hałasu w szkole jest znany, wiemy jakie skutki niesie ze sobą hałas, jak nasz organizm reaguje na duże natężenie dźwięków. Uczniowie przez 5-7 godzin dziennie narażeni są na hałas. Dodatkowo w tym pędzącym świecie tracimy umiejętność uważności, skupienia, zbyt wiele bodźców nas rozprasza w ciągłej gonitwie. Jak temu zapobiec?

            Zmysłoczule wyciszenie w bibliotece!

            Naszym pomysłem było stworzeniu w bibliotece szkolnej przestrzeni, która pozwoli się wyciszyć, dać ukojenie, być oazą, azylem ciszy i skupienia. Chcieliśmy wraz z grupą projektową zwrócić uwagę na hałas jaki panuje w szkole, pragnęliśmy pokazać uczniom jak można sobie z nim poradzić za pomocą treningu uważności. A dodatkowo chcieliśmy wyposażyć bibliotekę szkolną w kilka rzeczy, które pozwolą stworzyć Zmysłoczułe wyciszenie w bibliotece. Taki był pomysł. A jak realizacja.

            Po pierwsze zaczęliśmy od zajęć o hałasie dla uczniów klas IV-VIII. W trakcje zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest hałas, jakie są jego skutki dla zdrowia i przede wszystkim jak sobie z nim radzić. Dowiedzieli się także, czym jest mindfulness, czyli trening uważności. Na koniec zajęć w sposób kreatywny w grupach opracowywali swoje pomysły i sposoby na walkę z hałasem, zwłaszcza w szkole. Prace uczniów znalazły się na gazetce ściennej wraz z plakatami o szkodliwości hałasu, informacji o projekcie i książkach dostępnych w bibliotece o treningu uważności, mindfulness.

            zajecia_.mp4

            Gazetka ścienna zawisła na korytarzu przy bibliotece szkolnej. Materiały na niej przypominają o szkodliwości hałasu i podpowiadają co zrobić, aby z nim walczyć zwłaszcza w szkole.

            uwaznosc_gazetka(1).mp4

            Zajęcia z treningu uważności. Najpierw grupa projektowa (Kasia, Amelia, Amelia, Aniela, Ada, Iga, Zuzia, Amelia, Oliwier, Aleks, Julian, Antek) sama go poznała, uczniowie słuchali opowiadań, poznali zabawy na wyciszenie, koncentrację, ćwiczenia relaksacyjne i  sami spróbowali na własnej skórze jak to jest. Później przećwiczyliśmy w grupie projektowej zajęcia, a na koniec grupa projektowa sama prowadziła zajęcia najpierw dla kolegów z klasy, a następnie dla pozostałych dzieci klas I-III, a nawet dla sześciolatków. Grupa projektowa sama ustała zakres i podział prac, samodzielnie prowadziła zajęcia. W sumie odbyło się ponad 20 zajęć z treningu uważności, w których wzięło udział ponad 100 dzieci.  

            zajecia_mlodsi.mp4

            W bibliotece pojawiły się książki o mindfulness, treningu uważności, które pomogły nam wzbogacić zajęcia dla dzieci, korzystaliśmy także z opowiadań relaksacyjnych. Furorę zrobiły słuchawki wygłuszające, projektor gwiazd i nawilżacz powietrza. Również pufy spodobały się uczniom, którzy chętniej przychodzą do biblioteki, korzystają ze słuchawek, nawet sami się uciszają, aby było jeszcze ciszej. Podczas realizacji projektu zauważyłam wzrost o około 30% czytelników odwiedzających czytelnię. Uczniowie tłumnie przychodzą do czytelni, zakładają słuchawki, albo się uczą, albo po prostu relaksują, wyciszają.

            uwaznosc_czytelnia.mp4

            Zakupiony został fil, igły, taśma do uszycia mobilnej strefy ciszy.

            Projekt przyniósł społeczności lokalnej przestrzeń dla wyciszenia, wyposażenie biblioteki w projektor, pufy, słuchawki, nawilżacz powietrza pozwolił urozmaicić i dodać wartości przestrzeń biblioteki. Zakup książek z zakresu treningu uważności, mindfulness, wzbogacił zasób biblioteki, który może przyciągnąć zarówno dzieci, młodzież, jak  i dorosłych, którzy mogą pogłębić wiedzę.

            Urszula Mastalerz 

          • Sukces Miłosza Salickiego - ucznia klasy III

          •  

            12 kwietnia uczeń naszej szkoły wziął udział w I Powiatowym Festiwalu Piosenki „Piosenka jest dobra na wszystko” i przepięknym wykonaniem utworu „Zacznij od Bacha” zdobył I miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

          • Apel Wielkanocny

          •  

            27 marca 2024 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klasy II i III przedstawili bogaty program artystyczny. Był on wypełniony pięknymi piosenkami, wierszami, nie zabrakło również tańców oraz świątecznych symboli. Aktorzy przybliżyli widzom tradycje związane z Niedzielą Palmową oraz Wielkim Tygodniem. Malownicza sceneria wprowadziła wszystkich w miły, wielkanocny nastrój. Kwintesencją spotkania był  występ dyngusiarzy, którzy wody do oblewania widowni nie żałowali… Po zakończonej uroczystości pani Dyrektor i pani Sekretarz złożyły wszystkim świąteczne życzenia.

            My również przyłączamy się do życzeń:

            Niechaj nadchodzące Święta Wielkanocne będą ciepłe i radosne.

            Niech ten wyjątkowy czas napełni serca otuchą i nadzieją

            oraz pozwoli przezwyciężyć nawet największe trudności.

            Odpoczynku od zgiełku codzienności,

             spokoju ducha oraz smacznego święconego jajka.

             

            Elżbieta Roguska i Elżbieta Wójcicka

          • WYGRANA NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW NA KONKURSIE RECYTATORSKIM

          •  

            26 marca 2024 roku w Stojadłach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Poems for children”.

            Naszą szkołę reprezentowało dwóch przedszkolaków. A oto wyniki konkursu:

            Matii Diak (3 - latki) – I miejsce w kategorii 3-4 latków

            Szymon Lipiński (5-latki) – I miejsce w kategorii 5-6 latków

            Serdecznie gratulujemy!!!

            Monika Brewczyńska

             

          • Kiermasz wielkanocny

          • W tradycji naszej szkoły zapisało się już kilka charakterystycznych wydarzeń. Jednym  z nich jest z pewnością „Kiermasz wielkanocny”, który odbył się w dniach 25.03 – 27.03.2024 r.

            Poprzedzające kiermasz dwa tygodnie obfitowały w ciężką pracę włożoną w przygotowania. Uczniowie, przy wsparciu rodziców w domach,  a także podczas zajęć w szkole tworzyli ozdoby wielkanocne, które sprzedawano podczas kiermaszu.

            Wszystkie te wysiłki opłaciły się, ponieważ tegoroczny „Kiermasz wielkanocny” bez wątpienia można zaliczyć do udanych.

            Głównym celem „Kiermaszu wielkanocnego” była zbiórka na Dom Dziecka w Siennicy oraz na Schronisko dla zwierząt Na Paluchu w Warszawie.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania kiermaszu oraz tym, którzy zakupili własnoręczne ozdoby oraz domowe wypieki.

            Dorota Kamela

            Monika Brewczyńska

          • Warsztaty kreatywnego pisania

          • W piątek 22.03 uczniowie klasy VIII wzięli udział w warsztatach kreatywnego pisania Fundacji Loesje. Warsztaty były nagrodą w międzyklasowych rozgrywkach w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego. Nagroda została ufundowana przez Szkolną Radę Rodziców, za co bardzo dziękujemy.

            Warsztaty kreatywnego pisania zostały przeprowadzone przez Fundację Loesje Polska. Podczas warsztatów młodzież poznała Loesje, jej idee oraz sposób działania. Warsztaty pozwoliły wyjść poza utarte schematy językowe, skutecznie pobudzić wyobraźnię oraz uruchomić twórcze myślenie. Uczniowie w sposób twórczy i kreatywny pisali opowiadania oraz tworzyli hasła Loesje.

             

            Urszula Mastalerz 

            Elżbieta Araźna

    • Kontakty

        • Nazwa szkoły
        • Szkoła Podstawowa im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce
        • Telefon
        • (+48) 794 021 304
        • Adres szkoły
        • Stara Niedziałka, ul. Mazowiecka 154, 05-300 Mińsk Mazowiecki
          Poland