• Jubileusz Stulecia

Szkoły Podstawowej im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce

Szkoła im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce to placówka o bogatej historii. Została założona 20 października 1922 roku, więc w tym roku świętuje swoje stulecie.  Z tej okazji 25 listopada 2022 roku odbyły się uroczystości jubileuszowe, w których wzięło udział wielu znamienitych gości. Wśród nich byli posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: Teresa Wargocka i Czesław Mroczek oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, m.in. Elżbieta Lanc - Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. Władze powiatowe reprezentował  Starosta Powiatu Mińskiego - Antoni Jan Tarczyński, zaś Gminę Mińsk Mazowiecki - Wójt Antoni Janusz Piechoski. W Jubileuszu wzięli udział przedstawiciele samorządów gminnych, organizacji lokalnych, kombatanci,  dyrektorzy zaprzjaźnionych szkół, księża, nauczyciele, absolwenci i rodzice.

​            Uroczystości rozpoczęła  Msza Święteta w kościele NNMP w Mińsku Mazowieckim. Nasępnie młodzież i zaproszeni goście  przybyli do szkoły w Starej Niedziałce, gdzie pani dyrektor Agnieszka Natorff-Gałka i Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechoski dokonali uroczystego odsłonięcia muralu, który przedstawia wspaniałe, rozłożyste drzewo skrywające Plastusia z książki Marii Kownackiej oraz aparat fotograficzny z atelier Stefana i Stefanii Sażyńskich.

Ważnym punktem w harmonogramie obchodów był program artystyczny, w którym wystąpili uczniowie, absolwenci i nauczyciele. Stał się on wyjątkową okazją do pokazania dziejów szkoły na tle wydarzeń historycznych naszego kraju. Artyści zwrócili uwagę na determinację, z jaką mieszkańcy Niedziałki przystąpili do tworzenia szkoły. Podkreślili rolę wiejskiej placówki oświatowej w czasie kształtowania się polskiej państwowości, w czasie II wojny światowej, a także w czasach powojennych, kiedy to każde dziesięciolecie niosło nowe wyzwania, a każdy dyrektor  wsławił się innym dokonaniem.

Po występach artystycznych przyszedł czas na przemówienia i podsumowania.  Nie zabrakło serdecznych życzeń, gratulacji, kwiatów i prezentów dla szkoły. Pani Elżbieta Lanc – Marszłek Województwa Mazowieckiego przekazała  na ręce pani dyrektor Agnieszki Natorff-Gałki Medal Pamiątkowy ,,PRO Mazovia”, który jest wyróżnieniem nadawanym za działalność na rzecz województwa mazowieckiego.

Na zakończenie uroczystości uczniowie i przybyli goście wspólnie zaśpiewali ,,Sto lat”.  Przy dźwiękach fanfar do sali gimnastycznej wjechał wspaniały tort i oczom zgromadzonych ukazało się dzieło mińskich cukierników - słodka szkoła w kolorze zielonym.

Jubileusz stulecia Szkoły Podstawowej im. Rodziny Sażyńskich przyczynił się do integracji społecznści lokalnej. Spotkania uczniów z mieszkańcami, wspólne oglądanie zdjęć, czytanie listów oraz opracowań historycznych to działania, które skłaniały do refleksji  nad mijającym czasem. Pozwoliły one zrozumieć głęboki sens słów Cypriana Kamila Norwida, który napisał, że "Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej".

Elżbieta Araźna

Jolanta Jackiewicz-Szuba