• Biblioteka uszczęśliwia

          • Biblioteka szkolna przystąpiła do IV Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole, akcja organizowana w całej Polsce w dniach 18-24 września. Jej celem jest  zwrócenie uwagi na szczęście i dobrostan oraz ich związki z efektami kształcenia. Tydzień Szczęścia w Szkole zorganizowany w bibliotece stał się okazją do podejmowania tematów, które są elementami składowymi dobrostanu: dbanie o pozytywne uczucia, zaangażowanie, relacje, poczucie sensu, zdrowie. Dlaczego to takie ważne, badania pokazują, że dzieci doświadczające szczęścia, pozytywnych emocji w szkole żyją zdrowiej, lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, przyjaźniom. To narzędzie profilaktyki depresji i chorób cywilizacyjnych, tak ważne w dzisiejszych czasach. Dlatego w bibliotece zaprosiłam uczniów do kilku aktywności, m.in. pozytywki, czyli karteczki z miłymi, pozytywnymi komentarzami, które wywoływały uśmiech lub komentarz „Oj, dziękuję”. Kolejna aktywność to dzień drzemki i relaksu, przez dwa dni czytelnia zamieniła się w strefę ciszy i relaksu, puchy, przyciemnione wnętrze oraz muzyka relaksacyjna w tle, ale przede wszystkim zakaz mówienia, sprzyjały wyciszeniu, uspokojeniu. W szkole pojawiły się karteczki „Weź ze sobą dobre słowo”, „Podaruj uśmiech”. Ostatnia aktywność uszczęśliw książkę. W wypożyczalni przygotowałam książki, które budują pozytywny obraz siebie, wspierają rozwój emocjonalny, czy też po prostu wywołują uśmiech. Czytelnicy mogli uszczęśliwić książkę, oczywiście poprzez jej wypożyczenie. Warto nadmienić, że czytanie książek, także sprzyja szczęściu… Czytanie:

            • kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli,
            • to podróż do świata wyobraźni, która daje wytchnienie i  ciszę,
            • kształtuje koncentracje, szczególnie na tych zadaniach, które wymagają niepodzielności uwagi,
            • uczy empatii, wrażliwości, otwartości na drugiego człowieka,
            • to dobra zabawa, która daje szczęście.

            Urszula Mastalerz

          • Narodowe Czytanie

          • 13 września uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w Narodowym Czytaniu powieści Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem". W każdej klasie odczytano fragmenty ukazujące piękno przyrody nadniemeńskiej oraz przypominające legendę na temat Jana i Cecylii, którym Zygmunt August nadał nazwisko Bohatyrowicze i herb Pomian.

            Uczniowie wystąpili w kolorowych strojach z epoki, co sprawiło, że wszyscy przenieśliśmy się do lat osiemdziesiątych XIX wieku. Książka Elizy Orzeszkowej przypomniała nam, że zawsze trzeba pamiętać o przeszłości, bo bez niej naród traci tożsamość.

            Za rok "Kordian" Juliusza Słowackiego.

          • 31. rocznica śmierci Stefanii Sażyńskiej

          • 8 września 2023 roku społeczność szkolna wzięła udział w obchodach 31. rocznicy śmierci Stefanii Sażyńskiej. Uczniowie klasy VIII A , VII A  i VI B uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele NNMP w Mińsku Mazowieckim. Następnie udali się na cmentarz parafialny, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Rodziny Sażyńskich.

             

            Pani Stefania Sażyńska

            (1895 – 1992 )

            CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI!

             

          • Narodowe czytanie w bibliotece

          • Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów szkoły podstawowej do działań związanych z Narodowym Czytaniem, realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Uczniowie w trakcie przerw mogli wysłuchać fragmentów "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, obejrzeć relację Narodowego Czytania, które odbyło się w warszawskim Ogrodzie Saskim. Ponadto na uczniów w czytelni czekały zakładki z cytatami oraz gazetka z fragmentami powieści i ciekawostkami o Elizie Orzeszkowej. W bibliotece przygotowałam także wystawkę książek prezentujących piękno polskich krajobrazów.  

            Urszula Mastalerz

          • Leśne konkursy

          • Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Niedziałce i Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce zapraszają do udziału w konkursach związanych z lasem. Dla młodszych uczniów przygotowaliśmy konkurs plastyczny "W sercu lasu", dla starszych uczniów konkurs na film lub prezentację multimedialną "Dobre z lasu". Szczegóły w regulaminie. Konkurs "W sercu lasu" realizowany jest w ramach działań związanych z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0. 

            Regulamin czytelniczego konkursu  plastycznego

             „W sercu lasu”

             

            1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkolna.
            2. Cel konkursu:
            • Realizacja założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
            • Promowanie wśród najmłodszych postaw ekologicznych oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne.
            • Aktywizowanie uczniów do działań twórczych, rozwijanie talentów technicznych, plastycznych, technicznych.
            1. Uczestnicy konkursu przedszkole 3-5 latki, zerówka i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej.
            2. Ramy czasowe trwania konkursu:
            • czas trwania od 13.09. – 25.09.2023r.
            • ogłoszenie wyników konkursu najpóźniej 29.09.2023r.
            1. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy przestrzennej przedstawiającej las, z uwzględnieniem darów lasu, działań z zakresu ekologii (kosze na śmieci, znaki informacyjne)
            2. Podpisane prace (imię i nazwisko autora, wiek, klasa) należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w nieprzekraczalnym terminie 25.09.2023 r.
            3. Komisja konkursowa powołana przez organizatora dokona oceny prac, pod uwagę będą brane przede wszystkim inwencja i pomysłowość  w podejściu do tematu, wrażenie estetyczne, oryginalny pomysł, kreatywność.
            4.  Autorzy prac nagrodzonych oraz wyróżnionych otrzymają nagrody rzeczowe i  dyplomy.
            5. Serdecznie zapraszamy do udziału!
            6. Kwestie sporne rozstrzyga organizator konkursu.

             

            REGULAMIN KONKURSU „Dobre z lasu”

            I. Organizator konkursu

            Organizatorem konkursu jest Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Niedziałce oraz biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce

            II. Cele konkursu:

            1. Upowszechnianie wiedzy o żywności jaką daje las i jej unikalnych walorach.

            2. Promowanie aktywności i kreatywności uczniów.

            3. Inspirowanie uczniów do niekonwencjonalnych działań edukacyjnych i ekologicznych,                                  w szczególności promocji żywności pochodzenia leśnego.

            4. Rozwijanie u uczniów umiejętności posługiwania się technologią informacyjną.

            III. Zasady uczestnictwa w konkursie

            1. W konkursie mogą brać udział uczniowie klas IV-VIII uczęszczający do Szkoły Podstawowej im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce.

            2. Projekty konkursowe mogą być realizowane i zgłaszane indywidualnie lub w grupach (do 2 osób).

            3. Do konkursu mogą być zgłoszone prezentacje multimedialne lub filmy przedstawiające interpretacje hasła „Dobre z lasu”.

            4. Każdy uczestnik/grupa konkursu może zgłosić jedną prezentację multimedialną lub film.

            Prezentacja multimedialna

            · ma w swojej tematyce nawiązywać do tematu konkursu „Dobre z lasu”,

            · może być wykonana w programie Power Point, Canva lub innym,

            · musi zawierać od 10 do 20 slajdów, stronę tytułową z danymi autora: imię i nazwisko, klasa, zdjęcia, informacje tekstowe,

            · powinna zawierać informacje o wykorzystanych materiałach źródłowych,

            Film

            · ma w swojej tematyce nawiązywać do tematu konkursu „Dobre z lasu”,

            · może być wykonany w dowolnie wybranej konwencji, np. reportażu, filmu dokumentalnego oraz technice z wykorzystaniem dowolnego sprzętu, tj. telefon, aparat, kamera,

            · może być wykonany w programie Canva, Movie Maker lub innym,

            · czas trwania maksymalnie 2 minuty, rozdzielczość – minimalna: 720 x 480 (16:9 SD), zalecana: 1280 x 720 (16:9 HD),

            · musi być stworzony w formacie pozwalającym na umieszczenie na stronach internetowych oraz być dostępny bez ograniczeń dla każdego użytkownika, posiadającego dostęp do Internetu preferowana avi.

            IV. Terminy

            1. Konkurs trwa do 01.09.2023 r. do 22.09.2023 r. przy czym organizator zastrzega sobie prawo przedłużenia czasu trwania Konkursu.

            2. Rozstrzygnięcie nastąpi najpóźniej do 28.09.2023 r.

            3. Prezentacje multimedialne lub filmy konkursowe należy przekazać osobiście do biblioteki szkolnej najpóźniej do dnia 22.09.2023 r. na nośniku pendrive lub przesłać na adres mailowy urszula.mastalerz@spniedzialka.pl

            4. Organizator ma prawo do odrzucenia prezentacji multimedialnej lub filmu, jeśli nie spełnia on wymaganych regulaminem warunków.

            5. Złożenie pracy jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

            V. Kryteria oceny filmów i zasady przyznawania nagród

            1. Przy ocenie prac konkursowych brana pod uwagę będzie: treść wykonanie, oryginalność pomysłu, zgodność z tematem konkursu, zgodność treści z tematyką konkursu, walory artystyczne, poprawność techniczna i merytoryczna, dobór treści.

            2. Prace konkursowe będą ocenione przez jury powołane przez Organizatora.

            3. Organizator przewiduje atrakcyjne nagrody rzeczowe: nagrodę główną oraz wyróżnienia.

            VI. Postanowienia końcowe

            1. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej szkoły przez cały okres trwania Konkursu. Ponadto Regulamin Konkursu jest także dostępny do wglądu u Organizatora.

            2. Organizator zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian do niniejszego Regulaminu.

            3. Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród lub do ich nieprzyznania.

            4. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania prezentacji multimedialnych i filmów lub ich fragmentów.

            5. Zgłoszenie do Konkursu uważane będzie za uznanie warunków regulaminu, wyrażenie zgody na publikowanie danych osobowych oraz zgodę na przeniesienie praw autorskich w całości na rzecz organizatora w zakresie powielania, a także umieszczania na serwerach oraz do publicznego odtwarzania.

            6. Uczestnik konkursu udziela organizatorowi bezterminowej i nieodpłatnej zgody na korzystanie z prac konkursowych.

            Urszula Mastalerz 

          • „Od ziarenka do bochenka” - wycieczka do Gościńca Wiecha


          •  11 września 2023 roku dzieci z klas II i III wzięły udział w jednodniowej wycieczce do „Malowanej zagrody”  w Kawęczynie.

            Na miejscu goście zostali powitani staropolskim zwyczajem przez gospodarza ubranego w strój ludowy i zaproszeni na poczęstunek. Następnie poznali proces wypieku chleba i specyfikę pracy kowala w kuźni. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie obejrzeli i nakarmili zwierzęta w mini zoo, zaś podczas zwiedzania skansenu, mogli  zobaczyć jak wyglądała XIX wieczna izba wiejska, zasiąść w ławce dawnej szkoły, poznać działanie młyna i wiatraków. Najwięcej radości sprawiła przejażdżka wozem, dyskoteka i wspólne zabawy sportowe.

            Na koniec wycieczki wszyscy zasiedli do degustacji pieczonych kiełbasek. Wśród licznych atrakcji czas szybko upłynął. Uczniowie pełni wiedzy i nowych doświadczeń wrócili do szkoły.

            Elżbieta Roguska i Elżbieta Wójcicka

          • Uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych

          •  

                   Dzień 4 września 2023 roku na długo pozostanie w pamięci tegorocznych pierwszoklasistów oraz ich rodziców, ponieważ najmłodsi uczniowie naszej szkoły przeżywali uroczystość ślubowania. Z tej okazji przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny. W niezwykle podniosłej atmosferze, w obecności pani dyrektor, obecnych gości, posłanki na sejm RP p. Anny Marii Siarkowskiej oraz Sekretarza Gminy Mińsk Mazowiecki p. Jolanty Damasiewicz, rodziców i całej społeczności szkolnej uczniowie klas pierwszych ślubowali na sztandar szkoły być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom oraz nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor  Agnieszka Natorff- Gałka dokonała aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce. Każdy pierwszoklasista otrzymał legitymację szkolną oraz upominki od Rady Rodziców
            i Wójta Gminy Mińsk Mazowiecki. Następnie odbyła się krótka sesja fotograficzna.

            Wszystkim nowo pasowanym uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów w nauce oraz samych radosnych chwil w naszej szkole.

            Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas pierwszych: p. Marzena Wnuk  i p. Agnieszka Zdanowicz

             

             

      • Kontakty

          • Nazwa szkoły
          • Szkoła Podstawowa im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce
          • Telefon
          • (+48) 794 021 304
          • Adres szkoły
          • Stara Niedziałka, ul. Mazowiecka 154, 05-300 Mińsk Mazowiecki
            Poland