• Akcja charytatywna - Kurtki zimowe dla Ukrainy

• Kurtki zimowe dla Ukrainy

Zbliża się zima, dlatego nasze Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło w szkole akcję charytatywną polegającą na zbiórce kurtek zimowych oraz przekazaniu ich potrzebującym. Kurtki trafiły zarówno do uchodźców w Polsce jak również do potrzebujących przebywających na terenie Ukrainy.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji!

Monika Brewczyńska

• Wycieczka klasy IV i V do Warszawy

• W środę dwie klasy wzięły udział w wycieczce do Warszawy. Była ona niezwykle udana, ponieważ udało nam się przekazać dzieciom dużo wiedzy w sposób dla nich bardzo przyjemny.

Na początku odwiedziliśmy najstarszą pijalnię czekolady Wedel w Warszawie, która mieści się w zabytkowej kamienicy wybudowanej przez samego Emila Wedla oraz wzięliśmy udział w warsztatach dekorowania torcików wedlowskich. Uczniowie mogli je na koniec zapakować i zabrać do domu.

Następnie, udaliśmy się do Muzeum życia w PRLu, gdzie dzieci mogły w końcu na własne oczy zobaczyć słynne karteczki na mięso, mogły wsiąść do samochodu „Maluch”, porozmawiać w budce telefonicznej, gdzie „rozmowy są kontrolowane” oraz obejrzeć fragment bajki „Jacek i Agatka” na starym telewizorze.

Na koniec udaliśmy do pałacu w Wilanowie, gdzie zwiedzaliśmy komnaty zamku, w którym mieszkał z rodziną król Jan III Sobieski. Wnętrza pałacu zrobiły na nas ogromne wrażenie, jak również historia życia znanego króla.

Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci, m.in. dzięki ciekawym zdjęciom. Kilkoma możemy się podzielić.

Monika Brewczyńska

• „Szkoła do hymnu” 2022

• „Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 r. Od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu uczniów kl. I i II.

• Światowy Dzień Rzucania Palenia

• Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim przypomina, że jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony zawsze w trzeci czwartek listopada (w 2022 – 17 listopada).

Dzień ten ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

• Kolejowe ABC

• Spotkanie z Rogatkiem

Takie spotkania na długo pozostają w pamięci dzieci, gdyż przez zabawę zdobywają wiedzę, korzystając z nowych technologii, utrwalają zasady bezpieczeństwa. Uczniowie klasy I i II wzięli udział w warsztatach „Kolejowe ABC”, które odbyły się 27.10. 2022 roku. Spotkanie odbyło się w ramach  kampanii Kolejowe ABC realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Jest to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Uczniowie w trakcie spotkania utrwalili zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych, dworcach, peronach i w pociągach oraz zdobyli wiedzę na temat właściwego, bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania się w pobliżu torów. Dodatkowo najmłodsi uczniowie poznali sposoby właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Na koniec, tego cennego, spotkania każdy uczestnik otrzymał kilka drobiazgów: maskotkę Rogatka, który towarzyszył dzieciom podczas zdobywania wiedzy, przypominał zasady bezpieczeństwa, uczył nowych pojęć, kamizelkę odblaskową i książkę.