• Dobre z lasu

          •  

            W dniu 19 września  panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Niedziałce przeprowadziły  koleją część działań  promujących Lasy Państwowe i zdrową żywność z polskich lasówPrzygotowały i przedstawiły  dzieciom prezentację multimedialną pt. „Dary lasu”, która wzbogaciła ich wiedzę na temat  zwierząt łownych, grzybów  jadalnych, drzew, krzewów i ziół mających wiele wartości odżywczych i zdrowotnych. Na bogato wyposażonym stoisku dzieci  zobaczyły produkty pochodzenia leśnego. Nie zabrakło różnorodnych  konfitur, soków, syropów, suszonych ziół, grzybów suszonych i marynowanych.  Dzieci skosztowały suszonej żurawiny, konfitur pochodzenia leśnego np.  jagodowej, jeżynowej, z dzikiej róży, z derenia.

            Wzięły udział w warsztatach, samodzielnie wykonując  jogurt o smaku owoców leśnych. Dzieciom bardzo podobała się taka forma zajęć. 

             

            Agnieszka Zdanowicz

            Elżbieta Roguska 

          • Wybory do samorządu

          • 27 września w naszej szkole odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego oraz na opiekuna samorządu. Spośród wielu kandydatów społeczność szkolna wybrała następujące osoby:

            Samorząd Uczniowski: Bartłomiej Szczepański, Mikołaj Kłos, Julia Witkowska, Oskar Kosim. Wśród nauczycieli zwycięstwo przypadło Pani Elżbiecie Kowalczyk oraz Pani Małgorzacie Komorowskiej.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

             

          • Spotkanie ze stomatologiem

          •  

            23 września uczniowie klasy drugiej spotkali się ze stomatologiem szkolnym. Celem spotkania było zapoznanie ze sposobami dbania o zęby oraz zmniejszenie obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym.

            Pani stomatolog zademonstrowała  na modelu szczęki, jak należy prawidłowo szczotkować zęby. Poinformowała czego unikać, gdzie i kiedy szukać pomocy w przypadku wystąpienia bólu. Uczniowie dowiedzieli się również, co jeść, aby zęby były mocne i zdrowe. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem i zadawały mnóstwo pytań.

            Mam nadzieję, że dzięki tej lekcji nikt nie będzie bał się wizyty u stomatologa, a jak należy dbać o zęby, zapamięta na zawsze.

            Elżbieta Roguska

             

             

          • MIĘDZYNARODOWA AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA"

          •  

             

                MIĘDZYNARODOWA AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA" w tym roku przebiega pod hasłem "WSZYSTKIE ŚMIECI NASZE SĄ". W Szkole Podstawowej w Starej Niedziałce akcja trwa nie przez jeden weekend ale przez cały rok szkolny 2022/2023

                Dzieci i młodzież na godzinach do dyspozycji wychowawcy analizują materiały dotyczące prawidłowego segregowania śmieci. Poszczególne klasy przez rok szkolny 2022/2023 sprzątają teren szkoły przynajmniej jeden raz w wyznaczonym terminie.

          • W Dolinie Bobrów

          •  

            13 września klasa III wyjechała do  gospodarstwa agroturystycznego Dolina Bobrów w Wólce Dłużewskiej. Gospodarstwo położone nad rzeką Świder to wymarzone miejsce do tego, aby przyjemnie i bezpiecznie spędzić czas, a jednocześnie poznać  często nieznaną i niedocenianą pracę na wsi. Uczniowie wzięli udział  w zajęciach związanych z wypiekiem chleba. W mini skansenie poznali maszyny i urządzenia rolnicze wykorzystywane w pracach gospodarskich. Każdy uczestnik próbował swoich sił w tkaniu pasiaków na warsztacie tkackim, młóceniu kłosów zboża cepem oraz praniu w bali na tarze. Udział w warsztatach urozmaicony był zabawami z dawnych lat – odbyły się m.in. wyścigi w workach, przeciąganie liny, bieg
            z szyszką slalomem. Na zakończenie pobytu każdy zjadł pajdę świeżutkiego, chrupiącego chleba.

             

          • 30. rocznica śmierci Stefanii Sażyńskiej

          • 9 września 2022 roku społeczność szkolna wzięła udział w obchodach 30. rocznicy śmierci Stefanii Sażyńskiej. Uczniowie klasy VIII A i VI A uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele NNMP w Mińsku Mazowieckim. Następnie udali się na cmentarz parafialny, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Rodziny Sażyńskich.

            Pani Stefania to kobieta niezwykła. Żyła 97 lat. Pracowała do 96 roku życia. W czasie II wojny światowej działała w konspiracji. 17 lutego 1944 roku aresztowano całą rodzinę Sażyńskich. Czesław zmarł na Pawiaku. Witolda i Tadeusza rozstrzelano w ruinach getta. Pan Stefan Sażyński zmarł w czasie ewakuacji KL Stutthof. Pani Stefania przeszła przez KL Sachsenhausen i KL Ravensbrück. Nigdy nie poddawała się przeciwnościom losu. Żyła skromnie, ale chętnie pomagała wszystkim, którzy mieli problemy. Zmarła 10 września 1992 roku. CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI!

             

             

          • Ślubujemy!

          • 1 września od samego rana panowała podniosła atmosfera. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści, piękna dekoracja sali gimnastycznej - wszystko po to, aby ślubowanie uczniów klasy I wypadło jak najbardziej uroczyście.

            Pani Dyrektor Agnieszka Natorff-Gałka powitała gorąco uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą, której "oddała głos”. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, którym pokazały, że są patriotami, znają patrona swojej szkoły, wiedzą jak należy zachowywać się w szkole, potrafią śpiewać i recytować i są gotowe do podjęcia obowiązków szkolnych. Po występie pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie w imieniu wszystkich pierwszaków Amelka i Szymon zwrócili się do Pani Dyrektor o przyjęcie do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce.

            Pani Dyrektor Agnieszka Natorff-Gałka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" – mówiła, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych. Pasowani uczniowie otrzymali legitymacje szkolne i pamiątkowe dyplomy.

            Na zakończenie wszyscy życzyli nowo pasowanym 24 uczniom sukcesów w nauce, a Rada Rodziców wręczyła im upominki.  Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

             

          • Narodowe Czytanie 2022: ,,Ballady i romanse" Adama Mickiewicza

          •  

            W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą były ,,Ballady i romanse” – tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. W jedenastej edycji akcji wzięli udział także uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII. Zmierzyli się z wybranymi balladami Adama Mickiewicza. Mogliśmy usłyszeć utwory: ,,Pani Twardowska”, ,,Świtezianka”, ,,Świteź” oraz ,,Rybka”. Uczestnicy akcji zadbali o piękne kostiumy i rekwizyty.

             

          • Zaproszenie na Narodowe Czytanie

          •  

             

            Biblioteka Publiczna Gminy Mińsk Mazowiecki Serdecznie zaprasza do udziału w 11. edycji „Narodowego Czytania”, które odbędzie się w najbliższą sobotę 3 września 2022 r. o godz. 10:00 przed Urzędem Gminy Mińsk Mazowiecki przy ul. Chełmońskiego 14.


            Na tegoroczną lekturę wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, którą zaprezentują radni gminni, pracownicy urzędu, bibliotekarze i czytelnicy.
            W przypadku niesprzyjającej pogody, wydarzenie obędzie się w budynku Urzędu Gminy.

             

            https://www.facebook.com/events/402461455360419/

             

             

      • Kontakty

          • Nazwa szkoły
          • Szkoła Podstawowa im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce
          • Telefon
          • (+48) 794 021 304
          • Adres szkoły
          • Stara Niedziałka, ul. Mazowiecka 154, 05-300 Mińsk Mazowiecki
            Poland