• ŚWIĘTA MAJOWE. DLACZEGO JE ŚWIĘTUJEMY                                       I KOMU JE ZAWDZIĘCZAMY? – POWTÓRKA Z HISTORII.
          • ŚWIĘTA MAJOWE. DLACZEGO JE ŚWIĘTUJEMY I KOMU JE ZAWDZIĘCZAMY? – POWTÓRKA Z HISTORII.

          •  

            1 MAJA

            1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pracy. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

            W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL-u był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.

             

            2 MAJA

            2 maja to Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

             

            Flaga - polska piosenka patriotyczna - Dzień Flagi - YouTube

             

            3 MAJA

            3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława  Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego oraz Hugona Kołłątaja. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

            Dzień Konstytucji 3 Maja w Polsce jest obchodzony od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u został zniesiony i następnie, w 1990 roku, przywrócony.  W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.

             

            Konstytucja 3 maja - historia prosto z Zamku - YouTube

          • XVIII POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS IV-VIII

          • W dniu 14 kwietnia odbył się szkolny etap XVIII Powiatowego Konkursu Matematycznego. Z naszej szkoły do konkursu przystapiło 27 uczniów. Spośród nich do kolejnego etapu zakwalifikowali się:

            1. Martyna Lipińska, uczennica klasy IV

            2. Ziemowit Pietraszek, uczeń klasy V

            3. Maja Kulma, uczennica klasy VI

            4. Szymon Rokicki, uczeń klasy VI

            5. Piotr Rogulski, uczeń klasy VI

            6. Marcin Kamiński, uczeń klasy VIII

             

            Etap powiatowy odbędzie się 13 maja 2023r. o godzinie 9:00 w Szkole Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim ul. Gen. K. Sosnkowskiego 1.

            Uczniowie przybywają pod opieką rodzica/prawnego opiekuna.

            Uczestnik konkursu proszony jest o zabranie ze sobą:

            • podpisanej przez rodziców zgody na udział w konkursie oraz przetwarzanie danych osobowych,
            • legitymacji szkolnej,
            • przyborów do pisania,
            • obuwia na zmianę.

            Gratulujemy zakwalifikowania się do II etapu.

          • GMINNY KONKURS KRASOMÓWCZY

          •  

            20 kwietnia 2023 roku odbył się Gminny Konkurs Krasomówczy z okazji 50. rocznicy Gminy Mińsk Mazowiecki. Zadaniem uczniów biorących w nim udział było przygotowanie wystąpienia krasomówczego, zachęcającego do poznawania zabytków, historii, miejsc, legend, ciekawych ludzi z terenu naszej gminy. Tak więc zgromadzona publiczność, jury i uczestnicy konkursu wysłuchali opowieści m.in. o Józefie Piłsudskim, o zaślubinach Polski z Bałtykiem, których dokonał gen. Józef Haller oraz mieli możliwość poznać historię szkoły w Stojadłach  i Janowie.

             Naszą szkołę reprezentował Miłosz Salicki, który rywalizował w kategorii klasy I-III oraz Lena Rokicka z klasy Va. Miłosz zajął III miejsce, natomiast Lena była najlepsza w kategorii uczniów z klas IV-VI. Laureatom serdecznie gratulujemy, Julii Witkowskiej dziękujemy za udział w obradach jury. Liczymy na sukces Leny w dalszych zmaganiach konkursowych.

            Elżbieta Araźna, Jolanta Jackiewicz - Szuba

             

          • Edukacja dla bezpieczeństwa

          • W dniu 19 kwietnia uczniowie najstarszych klas wzięli udział w zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa.

            Edukacja dla bezpieczeństwa służy przygotowaniu uczniów do właściwego zachowania oraz odpowiednich reakcji w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia. Przedmiot obejmuje różnorodne treści kształcenia z zakresu bezpieczeństwa państwa, treści dotyczące organizacji działań ratowniczych, edukacji zdrowotnej i pierwszej pomocy.

            Dziękujemy Panu Sebastianowi Trzmielowi za zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć.

          • Giełda Szkół Ponadpodstawowych

          • Uczniowie klas ósmych w dniu 19 kwietnia uczestniczyli w XIX Powiatowej Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych.  Wydarzenie to przyciągnęło tłumy ósmoklasistów, zainteresowanych możliwością poznania oferty szkół. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania z nauczycielami i uczniami. Obejrzeli ciekawe stoiska szkół, na których była prezentowana bogata oferta edukacyjna. Zapoznali się z systemem rekrutacji do szkół, harmonogramem, przeliczaniem ocen, wyników z egzaminu i osiągnięć na punkty, które są bardzo ważne przy dostaniu się do wymarzonej szkoły. Wzięli również udział w dniu otwartym w ZSTG. 

             

          • GRATULUJEMY NASZEJ UCZENNICY!!!

          • GRATULUJEMY NASZEJ UCZENNICY!!!

             

            Uczennica klasy VII a Karolina Wiak została laureatką

            XI POWIATOWEGO

            KONKURSU RECYTATORSKIEGO

            POLSKIEJ POEZJI I PROZY

            dla uczniów szkół podstawowych.

             

             

            Konkurs odbył się 20 kwietnia 2023 roku w Bibliotece Miejskiej w Mińsku Mazowieckim. Znamienite jury pod przewodnictwem aktora Artura Barcisia nie przyznało I miejsca, tylko II i III. Karolina zajęła III miejsce, potwierdzając tym swój niezwykły talent. Recytowała ona fragment prozy Barbary Kosmowskiej ,,Pozłacana rybka”.

            Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i liczymy na inne sukcesy…

            Elżbieta Araźna

          • Łączy nas pamięć

          • Akcja Żonkile

            Nasza szkoła wzięła udział w akcji Żonkile, to społeczno-edukacyjna akcja upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyły się obchody pod hasłem „#ŁączyNasPamięć”. Przygotowałam projekcje filmów edukacyjnych o historii społeczności żydowskich w Warszawie, Łodzi i Krakowie. Uczniowie mogli wykonać swoje przypinki- żonkile, a także zapoznać się z książkami dostępnymi w bibliotece, a poruszającymi temat wojny, powstania w getcie warszawskim. Dodatkowo uczniowie klas I-IV uczestniczących w zajęciach świetlicowych wysłuchali opowiadania „Kto uratował jedno życie”, „Historia pewnej ulicy” oraz „Pamięć drobinek” oraz wykonali pracę plastyczną żonkil.

            Urszula Mastalerz

             

          • Dzień Języka Ojczystego

          • Dzień Języka Ojczystego

            Jak co roku, w marcu w naszej szkoły organizujemy obchody Dnia Języka Ojczystego.

            Aby tradycji stało się zadość, przygotowaliśmy kilka konkurencji, w których mogły ze sobą rywalizować uczniowie klas IV-VIII. W związku z tym, że rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej, właśnie z twórczością tej poetki związane były konkursy:

            -recytatorski,

            -pięknego czytania,

            -odwrócone dyktando,

            -słownikowy zawrót głowy,

            -kaligraficzny.

            Przedstawiamy listę laureatów poszczególnych konkurencji:

            konkurs pięknego czytania

            I miejsce Natalia Rawska

            II miejsce Rafał Lisowski

            III miejsce Julia Witkowska, Wojciech Kolaszt, Szymon Rokicki

            konkurs recytatorski

            I miejsce Karolina Wiak

            II miejsce Aleks Kosim, Antonina Kosim

            III miejsce Fabian Zalewski, Igor Nikodemiak

            konkurs kaligrafii

            I miejsce Marzena Jaroń, Marcin Rosik, Aleksander Abramowski,

            II miejsce Amelia Wocial, Lena Wysocka,

            III miejsce Bartosz Gruba,

            konkurs odwrócone dyktando

            I miejsce Ziemowit Pietraszek

            II miejsce Szymon Michalczyk

            III miejsce Michał Biernacki

            słownikowy zawrót głowy

            I miejsce Paweł Gryc, Oskar Kosim

            II miejsce Mikołaj Kłos, Kacper Wocial,

            III miejsce Amelia Rudowska, Karolina Królak

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!!

            Najwięcej punktów zdobyli uczniowie klasy VA, więc w ogólnej klasyfikacji zajęli I miejsce. Nagrodą był udział w warsztatach poprowadzonych przez p. Urszulę Mastalerz, a dotyczących życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. Uczniowie poznali kilka ciekawostek dotyczących tej niezwykłej poetki, wysłuchali jej wiersza, a także wykonali swoje wyklejanki.  

            Organizatorzy: Urszula Mastalerz i Elżbieta Araźna

             

          • KONKURS RECYTATORSKI WARSZAWSKA SYRENKA

          • 31 marca 2023 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Mińsk Mazowiecki zs. w Stojadłach odbyła się 46. edycja Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka". Naszą szkołę w kategorii klas starszych reprezentowała uczennica klasy VIIa Karolina Wiak. Jej występ spodobał się członkom jury. Karolina została wytypowana do etapu powiatowego mającego miejsce w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim.

            Gratulujemy udanego występu i życzymy dalszych sukcesów.

             

             

            Elżbieta Araźna

          • Wizyta Szkolnego Koła Wolontariatu w Domu Dziecka w Falbogach

          • 28 marca 2023 r. uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami odwiedzili Dom Dziecka w Falbogach. Przekazali podarunki dla podopiecznych.
            Pod opieką dyrektora ośrodka jest 20 wychowanków. Wychowankowie są w wieku od 5 do 20 lat. Przekazaliśmy dary. Pani dyrektor zaprosiła nas na kilkuminutową rozmowę, która trwała ponad godzinę. Jest to człowiek o wielkim sercu i ogromnej chęci pomocy swoim podopiecznym. Było to słychać w jej głosie i historiach, które nam opowiedziała. Nasi uczniowie spędzili niezapomniane chwile z wychowankami z domu dziecka. Nie sposób opisać tego w krótkiej notatce, mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie
            .

            Dorota Kamela

    • Kontakty

        • Nazwa szkoły
        • Szkoła Podstawowa im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce
        • Telefon
        • (+48) 794 021 304
        • Adres szkoły
        • Stara Niedziałka, ul. Mazowiecka 154, 05-300 Mińsk Mazowiecki
          Poland