• ŚWIĘTA MAJOWE. DLACZEGO JE ŚWIĘTUJEMY                                       I KOMU JE ZAWDZIĘCZAMY? – POWTÓRKA Z HISTORII.
          • ŚWIĘTA MAJOWE. DLACZEGO JE ŚWIĘTUJEMY I KOMU JE ZAWDZIĘCZAMY? – POWTÓRKA Z HISTORII.

          •  

            1 MAJA

            1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pracy. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

            W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL-u był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.

             

            2 MAJA

            2 maja to Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

             

            Flaga - polska piosenka patriotyczna - Dzień Flagi - YouTube

             

            3 MAJA

            3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława  Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego oraz Hugona Kołłątaja. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

            Dzień Konstytucji 3 Maja w Polsce jest obchodzony od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u został zniesiony i następnie, w 1990 roku, przywrócony.  W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.

             

            Konstytucja 3 maja - historia prosto z Zamku - YouTube

          • Mamy laureata!!!

          • Z ogromną dumą informujemy, że uczennica klasy ósmej - Amelia Roguska
            zdobyła pierwsze miejsce w SALEZJAŃSKIM POWIATOWYM KONKURSIE POETYCKIM 

            w kategorii wiekowej uczniowie klas VII- VIII.
             

            SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.

          • Występ ucznia klasy IV na musicalu "Naprawczak"

          •  

            Z radością i dumą przyjęliśmy wiadomość o tym, że uczeń naszej klasy Aleksander Krusiewicz pokonał wielu konkurentów podczas castingu do musicalu Naprawczak. Postanowiliśmy mu osobiście kibicować i dlatego w zeszłą środę wybraliśmy się do Mińska Mazowieckiego na spektakl. Przedstawienie wyróżniała piękna muzyka, ciekawa fabuła oraz wspaniali, lokalni, młodzi aktorzy. Szczególnie mocno napawała nas duma, że mogliśmy zobaczyć naszego Olka w blasku reflektorów. 

            Z pełną odpowiedzialnością polecamy wybrać się na spektakl przy następnej okazji.

          • Światowy Dzień Zdrowia 2022

          •  

            Nasza planeta, nasze zdrowie

            W ramach obchodów tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia uwaga Światowej Organizacji Zdrowia koncentruje się wpływie klimatu na zdrowie ludzi oraz na działaniach, które należy podjąć, aby zatrzymać zmiany klimatyczne. WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Obserwowany obecnie kryzys klimatyczny, jest największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości.

            Ponad 90% ludzi oddycha niezdrowym powietrzem, skażonym zanieczyszczeniami pochodzącymi ze spalania paliw kopalnych. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i zmianę warunków ich życia. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne znajdują się na dnie najgłębszych oceanów i na szczytach najwyższych gór, trafiły nawet do ​​naszego łańcucha pokarmowego. Systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych. Te niekorzystne zmiany klimatyczne i zdrowotne są efektem decyzji politycznych, społecznych i handlowych.

            Pandemia COVID-19 pokazała nam uzdrawiającą moc nauki, ale uświadomiła na także nierówności w  dostępie do zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na potrzebę działań skierowanych na poprawę zdrowia ludzi teraz i w przyszłości, bez naruszania limitów ekologicznych. Gospodarka światowa powinna mieć na celu dobro człowieka, równość i zrównoważony rozwój ekologiczny. Cele te przekładają się na długoterminowe inwestycje, budżet, ochronę socjalną oraz strategie prawne i podatkowe. Przerwanie destrukcji planety i zdrowia ludzkiego wymaga działań legislacyjnych, reformy gospodarczej, a w wymiarze jednostkowym powinno się koncentrować na dokonywaniu zdrowych wyborów.

             

            Żyjemy na planecie, od której zależy nasze zdrowie,

            tak jak jej zdrowie zależy od nas.

             

            https://www.youtube.com/watch?v=ZmV9wQoAvHo

             

          • Informacja o Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym

          • Szanowni Państwo 

            Z przyczyn niezależnych od organizatora wyniki Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego

            "GDY MYŚLĘ OJCZYZNA, CZUJĘ RADOŚĆ.
            GDY MYŚLĘ OJCZYZNA, CZUJĘ DUMĘ.
            GDY MYŚLĘ OJCZYZNA, CZUJĘ SMUTEK.”

            dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z województwa mazowieckiego zostaną ogłoszone 12.04.2022 roku. 

            Przepraszamy za zaistniałą sytuację. 


            Koordynator konkursu 

            Urszula Mastalerz 

          • Śladami bohaterów lektury "Kamienie na szaniec" - wycieczka klas ósmych


          • 30 marca 2022 roku uczniowie klas ósmych odbyli wycieczkę do Warszawy, podczas której zwiedzili miejsca związane z bohaterami lektury obowiązkowej ,,Kamienie na szaniec”.

            Spotkanie z przewodnikiem nastąpiło przed Liceum im. Stefana Batorego, czyli przed szkołą, do której uczęszczali  bohaterowie książki  Aleksandra Kamińskiego i gdzie rodziły się ich wspólne przyjaźnie.

            Następnie udali się na al. Szucha, do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, czyli dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy.

            W dalszej części wycieczki  uczniowie poznali miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu: plac Unii Lubelskiej, na którym  stał pomnik Lotnika, Krakowskie Przedmieście z pomnikiem Mikołaja Kopernika, gmach "Zachęty", a także plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza.

            Spacerowali  śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II (Akcja pod Arsenałem),  podczas której odbito Rudego z rąk Niemców. W  Muzeum Więzienia Pawiak dowiedzieli się o realiach życia Rudego  i innych osadzonych tam więźniów. Zobaczyli  pierwsze wydanie książki ,,Kamienie na szaniec” z VII 1943 r.

            Zwiedzanie zakończyło się na cmentarzu  Powązki Wojskowe  chwilą zadumy,  jak również oddania hołdu tym młodym ludziom, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem.

          • 2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.

            Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. W Polsce na niebiesko, w poprzednich latach, zaświeciły się m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy Katowicki Spodek, a w dużych sieciach handlowych istnieją tak zwane „Ciche godziny”.

            A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

            W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez:- oświetlenie domu na niebiesko;- nałożenie ubrania w kolorze niebieskim;- dodania niebieskiej żarówki lub puzzla do swego profilu na facebook’u lub strony www.

            Bądźmy w tym dniu razem!

            Źródło:https://www.pfron.org.pl/komunikaty-z-regionu/szczegoly-komunikatu/news/2-kwietnia-swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu-1/#prettyPhoto

      • Kontakty

          • Nazwa szkoły
          • Szkoła Podstawowa im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce
          • Telefon
          • (+48) 794 021 304
          • Adres szkoły
          • Stara Niedziałka, ul. Mazowiecka 154, 05-300 Mińsk Mazowiecki
            Poland