• Czy Święty Mikołaj istnieje???

          • 18 grudnia dzieci z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej      dzięki świątecznemu przedstawieniu pt. ,,Uwierz w Mikołaja” miały okazję doświadczyć magii nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Z wielkim zainteresowaniem śledziły przygotowania bajkowych bohaterów do spotkania z Mikołajem.                                                                                     Każde dziecko  teraz wie, że nie tylko w święta, ale przez cały rok powinien być miły i dobry dla innych.

            Uwaga!!! Mikołaj nie śpi i wszystko słyszy.

             Wesołych Świąt!!!

             

             

          • Wizyta uczniów ze Szkolnego Koła Wolontariatu w Szkole Specjalnej w Zglechowie oraz w Domu Dziecka w Siennicy

          • W miniony poniedziałek, 18 grudnia, na zaproszenie Pani Dyrektor Szkoły Specjalnej w Zglechowie Urszuli Wiśniewskiej nasi uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu byli gośćmi tej placówki.

            Na pomysł takiego spotkania wpadli opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu - którzy mieli zamiar ,,odczarować” świat dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, by pokazać ten świat osobom zdrowym i jednocześnie spróbować wyjść z uczniami niepełnosprawnymi do świata osób sprawnych intelektualnie i fizycznie. Nasza wizyta to pierwszy krok tego ,,odczarowania”.

            Mieliśmy okazję zwiedzić piękny szkolny budynek, przywitać się z niektórymi uczniami, oraz wspólnie wykonać ozdoby świąteczne. Mamy nadzieję, że te wspólnie spędzone chwile pozostaną w pamięci.

            W drodze powrotnej uczniowie złożyli wizytę w Domu Dziecka w Siennicy. Celem wizyty było przekazanie darów zebranych podczas zorganizowanej przez Szkolne Koło Wolontariatu przedświątecznej akcji charytatywnej. Wolontariusze przekazali zabawki, ubrania, książki, przybory szkolne oraz słodycze. Pobyt w Domu Dziecka trwał około dwóch godzin, podczas którego wolontariusze spotkali się z opiekunami – siostrami zakonnymi i wychowankami. Z zainteresowaniem wysłuchali relacji o codziennych radościach i kłopotach wychowanków.

            Serdecznie dziękujemy uczniom oraz ich rodzicom, którzy włączyli się do tego niezwykle cennego przedsięwzięcia.

            Dorota Kamela

          • Sukces biblioteki

          • Biblioteka szkolna otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Zwiadowcy są światu potrzebni". Konkurs zorganizowało wydawnictwo Jaguar. Zadanie konkursowe już III edycji konkursu polegało na zebraniu drużyny odważnych śmiałków, która wykonana na terenie szkoły misję i pokaże, że ZWIADOWCY SĄ ŚWIATU POTRZEBNI, a ich empatia i odwaga, w połączeniu z licznymi, cennymi umiejętnościami, może przysłużyć się innym i ułatwić im życie.W naszej szkole drużyna śmiałków to uczniowie klasy II Amelia, Iga, Zuzia, Kasia, Antek, Ada, Janek i Amelka najpierw nauczyli się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, a później uczyli innych, przekazując im swoją wiedzę i umiejętności.Jest to ogromny sukces biblioteki, ale przede wszystkim uczniów, którzy z odwagą, empatią, zaangażowaniem podjęli się trudnego zagadnienia- nauki pierwszej pomocy przedmedycznej.Nagrodą są książki wydawnictwa Jaguar, ale dla nas przede wszystkim ogromna satysfakcja.

            Urszula Mastalerz

            KONKURS WYNIKI

          • Odblask - to bezpieczeństwo na drodze

          • Dzięki współpracy naszej szkoły ze Strzelnicą Wilcze Doły wszyscy uczniowie i przedszkolaki  otrzymali  prezent Mikołajkowy - elementy odblaskowe. Z życzeniami Noworocznymi młodzież obdarowana została kalendarzami ściennymi.

            Dziękujemy!

             

          • Niezwykłe spotkanie

          • W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w zakresie działań promujących czytelnictwo w Bibliotece Szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z panią Joanną Olech. To graficzka i autorka książek dla dzieci i młodzieży pisze artykuły o literaturze dziecięcej w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach” i „Gazecie Wyborczej”. Od roku 2007 zasiada w zarządzie Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY). Współautorka podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jak czytamy postać niezwykła, mogli się o tym przekonać uczniowie klasy IV, którzy wzięli udział w spotkaniu autorskim. Podczas spotkania uczniowie poznali tę nietuzinkową pisarkę, z dużym poczuciem humoru i niezwykłym talentem graficznym. Uczniowie dowiedzieli się jakie książki napisała p. Joanna Olech, skąd czerpała na nie pomysły, zwłaszcza dlaczego bohaterami Dynastii Miziołków jest szop pracz. Niezwykłą chwilą było wysłuchanie fragmentu Dynastii Miziołków odczytaną przez autorkę. Dodatkowo najwięcej emocji wzbudziły zabawy, konkursy, w których trakcie uczniowie wykazali się umiejętnością opowiadania historii, w których trakcie p. Joanna Olech rysowała smoki, postacie z książek. Niezwykłe spotkanie, niezwykłe przeżycia na długo pozostaną w naszej pamięci.

            ​​​​​​​Urszula Mastalerz 

          • Wycieczka do Warszawy


          • 27 listopada 2023 r. klasa II i III uczestniczyły w  wycieczce do Warszawy.  Pierwszym punktem programu było zwiedzanie  Pałacu Prezydenckiego. Na miejscu czekała na nas pani przewodnik, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o historii Polski i pamiątkach zgromadzonych w przepięknych salach. Uczniowie mogli zobaczyć  historyczny okrągły stół, przy którym odbywały się ważne dla Polski narady, księgę z tekstem Konstytucji 3 maja, kaplicę i wiele innych niespotykanych przedmiotów.  Pałac Prezydencki wywarł na wszystkich uczestnikach  wycieczki ogromne wrażenie. Z dumą ustawiliśmy się do zdjęcia w sali kolumnowej, w której każdy mógł poczuć się wyjątkowo.

            Następnie udaliśmy się do Smart Kids Planet – centrum mądrej zabawy. Na miejscu uczniowie wzięli udział w warsztatach cyjanotypii, czyli malowania światłem. Unikalność Smart Kids Planet polega na interaktywnych strefach, dzięki którym dzieci weszły
            w różnorodne role, rozwijały kompetencje przyszłości i co najważniejsze – spędzały czas
            na mądrej zabawie!

            To był wspaniały dzień pełen nauki i zabawy.

            Elżbieta Roguska, Elżbieta Wójcicka

          • Pasowanie na czytelnika

          • 24 listopada uczniowie klasy I zostali, pasowani na czytelnika. Co roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostają uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej podczas uroczystości pasowania. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym jest książka, jak powstaje, jak o nią dbać, po co ja czytamy. Aby lepiej wyobrazić sobie zalety czytania książek, odczytałam uczniom opowiadanie "Najwyższa na świecie wieża z książek". Na koniec uroczyste przyrzeczenie i pasowanie na czytelnika. Jak co roku podczas pasowania towarzyszył nam Plastuś, który zerkał na nowych czytelników. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki, wyprawki czytelnicze "Wnuczka antykwariusza" Justyny Bednarek. Książki otrzymaliśmy z Instytutu Książki, który od lat promuje ideę wspólnego, rodzinnego czytania, a także zaprosiłam nowych czytelników do zabawy czytelniczej. 

            Witamy nowych czytelników. 

            Urszula Mastalerz 

          • Dyskoteka andrzejkowa

          • W dniu 30 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę andrzejkową. Były wróżby, poczęstunek, wspólne zabawy i konkursy... Młodzież świetnie się bawiła. Całą imprezę rozkręcała niezastąpiona Pani Katarzyna Parol. Bardzo dziękujemy nauczycielom i uczniom, którzy pomogli w zorganizowaniu tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia dyskoteka w tym roku szkolnym :-)

          • Piknik bezpieczeństwa

          • 27 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się Piknik Bezpieczeństwa, którego zadaniem było promowanie bezpieczeństwa wśród uczniów szkół powiatu mińskiego, szczególnie w ruchu drogowym. Piknik Bezpieczeństwa połączony został z uroczystością przekazania nowego radiowozu zakupionego ze środków samorządowych dla Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim.

            Dużo radości najmłodszym uczestnikom sprawiły zajęcia profilaktyczne w ramach mazowieckiej kampanii społecznej dotyczącej bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym pod hasłem „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Uczniowie i przedszkolaki  otrzymali  elementy odblaskowe dla siebie i najbliższej rodziny.  Mieli możliwość zdobywania niezbędnej wiedzy z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekazywanej przez specjalistów z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego z regionu. Podczas spotkań młodzież i dzieci  poznawali zasady udzielania pierwszej pomocy pod okiem ratowników medycznych lub strażaków. Mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując  miasteczko ruchu drogowego. Omawiane były zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się  środkami  transportu osobistego takimi, jak hulajnogi elektryczne, rolki czy deskorolki. Odbyły się również zajęcia interaktywne z wykorzystaniem gogli VR.

            Więcej informacji: https://mazovia.pl/pl/bezpieczenstwo/jestes-widoczny-jestes-bezpieczny.html

             

             

          • Biblioteka dobre miejsce dla człowieka

          • Biblioteka szkolna przystąpiła do ogólnopolskiego programu promującego czytanie oraz aktywność i wizerunek bibliotek. Program "Biblioteka dobre miejsce dla człowieka" zakłada realizację w ciągu roku szkolnego kilku aktywności zaproponowanych przez organizatorów Miesięcznik Biblioteka w Szkole. Inauguracja programu odbyła się w październiku, kiedy to klasy II i III zostały zaproszone na zajęcia do biblioteki w ramach realizacji założeń NPRC. W trakcie zajęć uczniowie, rozwiązując zagadki z wykorzystaniem tabletów, musieli odnaleźć cyfry kodu do kłódki, która przymocowana była do skrzyni. W skrzyni uktyty został skarb. Uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy, układali puzzle związane z biblioteką i czytaniem książek. Nie lada wyzwaniem było odkrycie prawidłowego kodu, ale zadanie zostało zrealizowane. Po otworzeniu skrzyni czekała na uczniów nagroda w postaci książek i zaproszenia do wspólnej nauki przez zabawę. Klub Pożeraczy Książek to pierwsze zadanie w ramach realizacji programu. Uczniowie otrzymali karty Klubu pożeraczy książek, ich zadanie polegało na przeczytaniu pięciu książek i realizacji dwóch wyzwań związanych z czytaniem. Uczniowie po przeczytaniu książki lub wykonaniu wyzwania otrzymywali pieczątki. Do zabawy włączyli się także uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej. Nasza biblioteka może poszczycić się piątką pożeraczy książek. Nagrodami w tej zabawie są przeżycia i tak Maja z klasy IV zdecydowała się na udział w komisji konkursowej konkursu, który sama wymyśliła, Igor z klasy IV poprosił o seans filmowy dla swojej klasy.

            Drugą aktywnością jest bookflix. Zadanie polega na stworzeniu w bibliotece ekspozycji książek oraz przeprowadzeniu akcji, dzięki której to uczniowie będą rekomendować sobie książki, decydując o tym, co pojawi się na ekspozycji. Na gazetce ściennej pojawił się plakat bookflix, na którym zamieszczone są recenzje książek polecanych przez uczniów.

             Z niecieprliwością czekamy na kolejne zadania.

            Urszula Mastalerz 

          • Konkursy świąteczne

          • Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursach świątecznych realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            Regulamin czytelniczego konkursu  plastycznego  „Zaczytane święta”

            1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkolna i Maja Krzyżanowska uczennica klasy IV.
            2. Cel konkursu:
            • Realizacja założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
            • Aktywizowanie uczniów do działań twórczych, rozwijanie talentów plastycznych, poetyckich.
            1. Uczestnicy konkursu uczniowie klas II-V szkoły podstawowej.
            2. Ramy czasowe trwania konkursu:
            • czas trwania od 1.12. – 18.12.2023r.
            • ogłoszenie wyników konkursu najpóźniej 22.12.2023r.
            1. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu komiksu (gotowe szablony dostępne w bibliotece) o zaczytanych świętach.
            2. Podpisaną pracę (imię i nazwisko autora, klasa) należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w nieprzekraczalnym terminie 18.12.2023 r.
            3. Komisja konkursowa w składzie: Maja Krzyżanowska (pożeracz książek) oraz p. Urszula Mastalerz, dokona oceny prac, pod uwagę będą brane przede wszystkim pomysłowość  w podejściu do tematu, wrażenie estetyczne, kreatywność, poprawność ortograficzna, zgodność z tematem.
            4.  Autorzy prac nagrodzonych oraz wyróżnionych otrzymają nagrody rzeczowe i  dyplomy.
            5. Serdecznie zapraszamy do udziału!
            6. Kwestie sporne rozstrzyga organizator konkursu.

             

             Regulamin konkursu  plastycznego „Ozdoba świąteczna w stylu zero waste”

             

            1.       Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkolna.

            2.       Cel konkursu:

            Ø  Realizacja założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Ø  Promowanie wśród uczniów postaw ekologicznych oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne.

            Ø  Aktywizowanie uczniów do działań twórczych, rozwijanie talentów technicznych, plastycznych, technicznych.

            3.       Uczestnicy konkursu uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej.

            4.       Ramy czasowe trwania konkursu:

            ·         czas trwania od 1.12. – 18.12.2023r.

            ·         ogłoszenie wyników konkursu najpóźniej 22.12.2023r.

            5.    Zadanie konkursowe polega na stworzeniu ozdoby świątecznej wykorzystując ekologiczne materiały (szyszki, tektura, słoik, zakrętki itp.)

            6.    Podpisaną pracę (imię i nazwisko autora, klasa) należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w nieprzekraczalnym terminie 18.12.2023 r.

            7.    Komisja konkursowa w powołana przez organizatora dokona oceny prac, pod uwagę będą brane przede wszystkim pomysłowość w podejściu do tematu, wrażenie estetyczne, kreatywność, innowacja.

            8.    Autorzy prac nagrodzonych oraz wyróżnionych otrzymają nagrody rzeczowe i  dyplomy.

            9.    Serdecznie zapraszamy do udziału!

            10.  Kwestie sporne rozstrzyga organizator konkursu.

             

            Regulamin czytelniczego konkursu  poetyckiego   „Przygoda świątecznej choinki w bibliotece”

             

            1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkolna.
            2. Cel konkursu:
            • Realizacja założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
            • Aktywizowanie uczniów do działań twórczych, rozwijanie talentów poetyckich.
            1. Uczestnicy konkursu uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej.
            2. Ramy czasowe trwania konkursu:

            •             czas trwania od 1.12. – 18.12.2023r.

            •             ogłoszenie wyników konkursu najpóźniej 22.12.2023r.

            1. Zadanie konkursowe polega na napisaniu opowiadania „Przygody świątecznej choinki w bibliotece”, w opowiadaniu muszą znaleźć się słowa” książka, ołówek, prezent, niespodzianka, pierniczki, kubek, zamek. Prace należy napisać na kartce formatu A4.
            2. Podpisane prace (imię i nazwisko autora, klasa) należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w nieprzekraczalnym terminie 18.12.2023 r.
            3. Komisja konkursowa powołana przez organizatora dokona oceny prac, pod uwagę będą brane przede wszystkim inwencja i pomysłowość  w podejściu do tematu, poprawność ortograficzna.
            4.  Autorzy prac nagrodzonych oraz wyróżnionych otrzymają nagrody rzeczowe i  dyplomy.
            5. Serdecznie zapraszamy do udziału!
            6. Kwestie sporne rozstrzyga organizator konkursu.

             

             

          • Zwiadowcy są światu potrzebni

          • Biblioteka szkolna wzięła udział w organizowanym przez Wydawnictwo Jaguar ogólnopolskim konkursie pt. "Zwiadowcy są światu potrzebni".  Celem konkursu było przygotowanie dwóch zadań konkursowych, pierwsze polegało na przygotowaniu wystawki książek i gazetki ściennej poświęconej twórczości Johna Flanagana, autora kultowych serii „Zwiadowcy” i „Drużyna”. Drugie zadanie zakładało zebranie drużyny śmiałków, którzy pokażą, że ZWIADOWCY SĄ ŚWIATU POTRZEBNI. Śmiałkowie mieli za zadanie dzięki swojej odwadze, empatii przysłużyć się innym.

            Tyle założenia, a jak nam wyszła realizacja. W bibliotece na początku listopada pojawiła się wystawka książek Johna Flanagana, w naszej bibliotece mamy 11 części książek z serii „Zwiadowcy”, które pojawiły się na wystawce. Na gazetce ściennej uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z biografią i ciekawostkami z życia twórcy popularnej serii „Zwiadowcy”.

            Drugie zadanie okazało się niezwykłą przygodą. Drużyną śmiałków, która miała pokazać, że ZWIADOWCY SĄ ŚWIATU POTRZEBNI okazali się uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej: Zuzia, Ada, Amelia, Iga, Amelka, Kasia, Antek i Janek. Ci śmiałkowie bez zastanowienia zgodzili się zostać drużyną śmiałków, którzy dzięki swej odwadze i empatii przysłużą się innym, a jak, o tym za chwilę.

            Na początku nie było wcale tak łatwo, było wręcz trudno, spamiętać tyle rzeczy, co po kolei, co mówić, jak postąpić, ile razy, ile czasu. To jedno, a drugie to strach, że źle zrobię, że nie potrafię, że się wstydzę. Ale dzięki odwadze pokonali te przeciwności. Drużyna Zwiadowców przez 2 godziny uczyła się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, układania w pozycji bocznej bezpiecznej, resuscytacji. Tak jak wspomniałam na początku było trudno, ale uczniowie ćwiczyli, próbowali, powtarzali, tak, że zostali ekspertami. Punktem zwrotnym był moment, kiedy uczniom kliknęło, tzn. podczas resuscytacji na fantomie uczniowie usłyszeli kliknięcie, które wskazywało na uciskanie klatki piersiowej z właściwą siłą.

             Śmiałkowie dzięki swojej odwadze, empatii przysłużyli się innym, a dokładnie ponad 40 uczniom z klas I-III Szkoły Podstawowej, którzy zostali przez nich przeszkoleni. Drużyna śmiałków występowała w roli ekspertów, którzy uczyli młodszych i starszych kolegów, jak krok po kroku udzielać pierwszą pomoc przedmedyczną, jak postępować z poszkodowanym, który jest przytomny i takim, który jest nieprzytomny, jak się zachować i co mówić dzwoniąc na 112. Drużynie Zwiadowców tak bardzo spodobało się uczenie innych, że poprosili o możliwość przeszkolenia kolejnych uczniów, na co oczywiście się zgodziliśmy.  Cudownie było siedzieć z boku i patrzeć jak młodzi Zwiadowcy uczą innych, jak pocieszają, że coś nie wyszło, jak korygują ułożenie rąk na klatce piersiowej fantoma, jak chwalą.

            Nasza przygoda z Zwiadowcami nie kończy się z końcem listopada, w grudniu planujemy kolejne zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, myślimy także o takich dla rodziców. Okazało się, że „Zwiadowcy są światu potrzebni”.

            Urszula Mastalerz

          • Coś i nic, pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości.

          • Uczniowie klasy V zostali zaproszeni do udziału w niecodziennym spotkaniu czytelniczym, realizowanym w ramach projektu „Książki niosące nadzieję”. Celem spotkania była promocja czytelnictwa, integracja młodzieży, rozmowa na temat poczucia własnej wartości poprzez odkrywanie swoich mocnych i słabych stron, ale przede wszystkim wzmacnianie, budowanie pozytywnego wizerunku siebie. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z Polski i Ukrainy.Na początku uczniowie zostali zaproszeni do zabawy integracyjnej zwanej „cebula”. W trakcie zabawy, mieli możliwość przez chwilę porozmawiać z każdą osobą z klasy m.in.: o tym za co ją cenią, co w niej lubią, za co jej dziękują. Kolejna zabawa "Chińskie szepty" miała na celu wzmocnić uczniów, poprzez pozytywne komunikaty. Uczniowie w trakcie zadania zostali poproszeni o przekazanie miłych, życzliwych komunikatów innym uczniom za pomocą pośrednika- ucznia. Pośrednik nie mógł zdradzić adresata komunikatu. Ta zabawa pozwala przekazać komplementy, pozytywne komentarze, co wpływa na budowanie poczucia własnej wartości.Kolejnym punktem spotkania było ćwiczenie pokazujące, jak wpływają na nas negatywne komunikaty, słowa, które ranią, krzywdzą, hejt. Uczniowie obserwowali, jak zmieniają się postacie (rolka papieru) pod wpływem negatywnych komentarzy. Postacie (rolki papieru) odzyskiwały swój kształt słysząc miłe, pozytywne komunikaty. Zaskakujące było dla nich to, że nawet "naprawiona" wyprostowaną rolka nie odzyskuje swojego kształtu. Tak też wpływają na nas słowa negatywne, złe myśli, hejt, nawet jeśli ktoś przeprosi rany, zgięcia, pozostają. Dlatego tak ważne jest to co mówimy, słowa mają ogromne znaczenie.Pozostawieni w chwili zadumy uczniowie zostali zaproszeni do wysłuchania opowiadania "Coś i nic" Anny Paszkiewicz, Ilustracje: Kasia Walentynowicz, 2020. Książkę, a właściwie książki, jedna w języku polski, druga w języku ukraińskim otrzymaliśmy w ramach projektu „Książki niosące nadzieję” realizowanego przez FRSI i wydawnictwo Widnokrąg.Książka została odczytana najpierw przez ucznia klasy V Vladyslawa, który pochodzi z Ukrainy po ukraińsku, a później przeze mnie po polsku. Dla kolegów i koleżanek Vlada była to niezwykła okazja posłuchania języka ukraińskiego, Vlad miał okazję przybliżyć swój język innym uczniom, a także zwrócić uwagę, że są słowo, które brzmią tak samo lub bardzo podobnie w obu językach. Po wysłuchania opowiadania rozmawialiśmy o odczuciach bohaterów coś i nic. Co wpływało na ich poczucie własnej wartości, jak komentarze, komunikaty wzmacniały, bądź osłabiały wiarę we własne możliwości. Na koniec poprosiłam uczniów, abyśmy spróbowali zbudować poczucie własnej wartości za pomocą cegiełek. Podczas rozmowy doszliśmy do wniosku, że wszystkie ważne i wartościowe rzeczy w życiu wymagają solidnych fundamentów, dlatego nasze komunikaty zapisaliśmy w formie cegiełek.

            Na zakończenie ewaluacja, która pokazała, że uczniowie pozytywnie ocenili warsztaty.

            Urszula Mastalerz

          • Erasmus+ „Inny język, to inne spojrzenie na życie”

          • ​​​​​​

            Fotorelacja z wyjazdu do Sewilli w dniach 5-10 XI 2023 r. (bez podróży) w ramach realizacji projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” realizowanym ze środków programu FERS na zasadach programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna​​​​​

             

             Wycieczka śladami wielkich odkryć geograficznych​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

             

             Zwiedzanie Katedry Najświętszej Marii Panny w Sewilli

             

             

            Wycieczka rowerowa

             

             

            Powitanie w szkole Salezjańskiej i pierwsze zajęcia

             

             

            Zwiedzanie szkoły, prezentacje i zajęcia w grupach

             


            Wycieczka do Alkazaru


             

            Pokaz flamenco

             

             

            Spacer ulicami Sewilli

             

             

             Zajęcia muzyczne, lekcje angielskiego i zwiedzanie szkoły zawodowej

             

             

            Parlament i dzielnica Macarena - kolejne ciekawe miejsca na mapie Sewilli

             

             

            Zwiedzanie Placu Hiszpańskiego

             

             

            Przygotowywanie posiłków - praca w grupach

             

             

             Lekcje języka hiszpańskiego w bibliotece

             

             

            Zajęcia z angielskiego - praca w grupach

             

             

            Spacer w parku

             

            Warsztaty flamenco

             

            Wspólne lekcje

             

             

            Zajęcia plastyczne

             

             

            Pożegnanie w hiszpańskiej szkole

             

             

            Spacer i hiszpańskie smakołyki

             


            Wiadomość dla przyjaciół z Janowa :)

             

             

            W Polsce

             

             

            Zrealizowane zadania: gry integracyjne, wycieczka edukacyjna Śladami Magellana – rzeka Gwadalquiwir i jej znaczenie dla rozwoju Hiszpanii, wycieczka edukacyjna Katedra NMP, warsztaty flamenco, wycieczka edukacyjna – Dzielnica żydowska Santa Cruz, wycieczka rowerowa- Architektura Sewilli – przekrój epok, wystawa Iberoamerykańska i jej wpływ na rozwój miasta; wycieczka edukacyjna – Alkazar najstarsza aktywna rezydencja królów, muzułmanie i styl mudejar; gra edukacyjna „Zabytki Sewilli”.

            W dniach 5-10 XI 2023 r. uczestnicy projektu brali udział w zajęciach edukacyjnych w szkole hiszpańskiej SALESIANOS SANTISSIMA Trinidad:

            *język angielski (przedstawienie SP w Niedziałce i Salesianos – prezentacje uczniów; zagadnienia z działów - życie prywatne - rodzina, znajomi, przyjaciele, zawody, czynności życia codziennego; dialogi, sceny sytuacyjne, słownictwo, czytanie; formy spędzania czasu, święta i uroczystości, styl życia, świat przyrody; podróże i turystyka; miejsce zamieszkania- dom i jego okolica, obowiązki i prace domowe; kultura - dziedziny kultury, twórcy i ich działa, uczestnictwo w kulturze, tradycje, zwyczaje, media, słownictwo, praca w grupach, dyskusja);

            *historia (społeczeństwo i kultura średniowiecznej Europy, kultura miast i wsi, zabytki kultury średniowiecznej, rola kościoła w życiu ludzi, nauka, architektura, sztuka; kultura miast i wsi);

            *zajęcia plastyczne (tworzenie plakatów o tematyce kultury Sevilli i historycznej);

            *biologia  (świat przyrody, znaczenie ekologii dla świata; ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu);

            *historia (wielkie odkrycia geograficzne);

            *zajęcia muzyczne (tradycje Sewilli - gra na instrumentach, śpiew, taniec).

             

    • Kontakty

        • Nazwa szkoły
        • Szkoła Podstawowa im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce
        • Telefon
        • (+48) 794 021 304
        • Adres szkoły
        • Stara Niedziałka, ul. Mazowiecka 154, 05-300 Mińsk Mazowiecki
          Poland