• Wycieczka klas 6 do Warszawy

          •        W ubiegłym tygodniu dwie klasy 6 wybrały się do Warszawy. Naszym celem było zainteresowanie zarówno chłopców jak i dziewcząt dlatego wybraliśmy się w dwa miejsca.

                 Pierwszym punktem programu był Stadion Narodowy. Zwiedziliśmy szatnię naszych piłkarzy, loże VIP z których mecze oglądają znamienici i zamożni goście, centrum z którego pilnują bezpieczeństwa władze stadionu, byliśmy na murawie i na trybunach oraz w sali w której odbywają się konferencje prasowe po meczach . Mieliśmy też szansę zdobić sobie zdjęcia z makietami najsławniejszych piłkarzy i poznać historię stadionu. Okazało się, że nasi uczniowie mają sporą wiedzę na ten temat i bardzo się interesują piłką nożną.

                   Kolejnym punktem programu była wizyta w Manufakturze Papieru Czerpanego w Kobyłce. Miejsce piękne i wyjątkowe pod względem rustykalnego klimatu. Właścicielka jest prawdziwą pasjonatką historii, zgromadziła imponującą ilość zabytkowych przedmiotów i pamiątek z podróży po świecie. Całą wiedzą chętnie się z nami dzieliła. W jej pracowni każdy uczeń miał okazję wykonać samodzielnie 4 kartki papieru. Uczniowie sami czerpali papier a następnie go dekorowali, suszyli, kolorowali. Byli bardzo zainteresowani  i przejęci swoją pracą. Na pamiątkę oczywiście będą mogli zatrzymać wykonane przez siebie arkusze.

                    Serdecznie wszystkim polecamy oba miejsca i zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszej wycieczki.

             

             

          • KONKURS KRASOMÓWCZY

          • Krasomówca to człowiek, który potrafi pięknie mówić. Słowem pobudza wyobraźnię i trafia do ludzkich serc. Taką umiejętnością może poszczycić się uczennica klasy VI B – Lena Rokicka, która 28 października reprezentowała naszą szkołę w Konkursie Krasomówczym Dzieci i Młodzieży Szkolnej Województwa Mazowieckiego i ... zajęła II miejsce.

            Lena przedstawiła zgromadzonej publiczności dwa teksty: pięciominutowy pt. Moja szkoła oraz siedmiominutowy pt. Wycieczka w Karkonosze. Każdy uczestnik konkursu losował trzeci, nieznany sobie temat, a następnie wypowiadał się na ten temat przez 3 minuty. Lena wylosowała: Dzień, którego nigdy nie zapomnę. Mówiła śpiewająco.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • HIGIENA CYFROWA DZIECI - Kino Szkoła

          • Bezpłatne webinarium (30.10.2023 roku) adresowane
            do nauczycieli i rodziców dzieci w wieku 7-14 lat

            Podczas webinaru prowadzący poruszy następujące zagadnienia:

            - procesy naurorozwojowe u dzieci spędzających czas przy ekranach;

            - związek zdolności uczenia się a użytkowanie mediów cyfrowych (wyniki badań);

            - wpływ mediów na zaburzenia procesu motywacji i samooceny uczniów;

             - kompetencje cyfrowe a podstawa programowa;

            - warianty etyki wybranych influencerów i ich potencjalny wpływ na zachowania dzieci w grupie 7 - 14 lat
            (w kontekście "Pandora Gate")
            .

            Zapisy: https://higiena-cyfrowa-dzieci-08990.grwebsite.pl/

             

            Użyty obraz pochodzi ze strony: pexels.com

          • Przerwa na czytanie z Legimi

          • Biblioteka szkolna przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie". Dzięki udziałowi w akcji możemy bezpłatnie udostępnić uczniom 40 tytułów książek do czytania w formie ebooków i synchrobooków. Książki są w języku polskim, angielskim i ukraińskim, dla różnych grup wiekowych!

            Zrób sobie Przerwę na czytanie z Legimi!

            Instrukcja obsługi strony:

            1. Wejdź na stronę www.legimi.pl/przerwa-na-czytanie/

            2. Kliknij „dalej”.

            3. Wybierz książkę, a następnie zaloguj się lub zarejestruj w Legimi.

            4. Pobierz aplikację mobilną Legimi. Po zalogowaniu się wybrana książka znajdzie się na Twojej wirtualnej półce.

            5. Nie czekaj strona jest aktywna do końca października.

             

            W bibliotece w dniach 23-24.10 bijemy rekord we wspólnym czytaniu. 

            Urszula Mastalerz 

          • Czytamy z sercem

          • Biblioteka szkolna przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Czytamy z serce”. Już po raz III ponad 200 placówek z całej Polski wzięło udział w programie, podejmując różnorodne działania promujące czytelnictwo i poszerzające wiedzę o sercu- budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach wydarzenia wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
            W ramach programu w bibliotece przygotowałam wystawkę książek, gazetkę „Alfabet zdrowego serca”, „Jak działa serce”. Na długich przerwach w czytelni uczniowie wysłuchali opowiadania „Bajka o sercu” „Serce w butelce”, „A niech to gęś kopnie”. Uczniowie z oddziału zerowego i klas I wzięli udział w zajęciach, w trakcie których wysłuchali bajki „Serce misia” zaprezentowanej w formie teatrzyku kamishibai, dowiedzieli się jak dbać o serce, co szkodzi sercu, jaki wpływ na nasze zdrowie mają używki. Dodatkowo, aby utrwalić wiedzę, obejrzeli prezentację multimedialną i przeszli kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatniego dnia naszych działań czytelnicy w trakcie długich przerw także obejrzeli filmy instruktażowe jak udzielać pomocy i przeszli kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Trzech uczniów wzięło udział w konkursie fotograficznym „Czytamy z sercem”.

            Urszula Mastalerz 

          • Wycieczka klasy II i III do Warszawy

          • Piątego października klasa II i III wyruszyły na wycieczkę do Warszawy. Tym razem w programie wyjazdu była lekcja historii i przyrody. Uczniowie dla komfortu zwiedzania zostali podzieleni na dwie grupy.

            Lekcja historii rozpoczęła się  przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Stąd pod kierunkiem przewodnika wycieczkowicze udali się do Belwederu. Na miejscu obejrzeli ciekawą wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Kolejnym punktem była sala Orderu Virtuti Militari i Kaplica. Potem dzieci podziwiały wspaniałe wnętrza Belwederu, poznały historię budynku, którego nazwa pochodzi od włoskich słów bel vedere, co znaczy "piękny widok”. Najbardziej zachwyciła wszystkich Sala Pompejańska, miejsce, gdzie koncertował młody Fryderyk Chopin, a w czasach współczesnych, odbywają się spotkania ważnych osobistości życia politycznego w Polsce i na świecie. Wizyta w Belwederze została zakończona w gabinecie Marszałka Piłsudskiego. Po wyjściu z pałacu uczniowie wyruszyli do Parku Łazienkowskiego, gdzie uwagę ich przykuł słynny samochód Marszałka, pięknie odnowiony Cadillac. Drugim punktem wycieczki było Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa mieszczące się w budynku zwanym Koszarami Kantonistów. Dzieci podziwiały polski salon myśliwski gdzie uwagę zwiedzających przykuwały okazałe trofea, akcesoria i atrybuty myśliwskie oraz piękne obrazy. Uczniowie zwiedzili w muzeum dwie wystawy stałe: „Las” i „Oko w oko” . Uczniowie z zapartym tchem słuchali ciekawych opowieści na temat zwierząt rodzimych jak i egzotycznych. Słoneczna pogoda zachęciła również do spaceru po parku, gdzie dzieci z niesamowitą radością zbierały kasztany  oraz podziwiały  zwinne wiewiórki i piękne pawie. Drugoklasiści i trzecioklasiści wspaniale poradzili sobie też z mapą. Bez problemu odnaleźli pomnik Fryderyka Chopina, Świątynię Sybilli,  Pałac na Wyspie i wiele innych miejsc.

            Wycieczka bez wątpienia wzbogaciła wiedzę uczniów z klasy II i III, a także rozbudziła ich ciekawość do nowych przedmiotów, z którymi spotkają się już w klasie IV.

            Elżbieta Roguska i Elżbieta Wójcicka

          • Dobre z lasu

          • W dniu 29 września panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Niedziałce we współpracy z biblioteką szkolną przeprowadziły  kolejną część działań  promujących Lasy Państwowe i zdrową żywność z polskich lasów. Rozstrzygnięty został konkurs dla klas                 IV-VIII, który polegał na przygotowaniu filmu lub prezentacji multimedialnej promującej  dary lasu.  Uczniowie przygotowali łącznie 9 prezentacji oraz 4 filmy. W kategorii za najlepszą prezentację komisja konkursowa uznała pracę Amelii Sieradzan, drugie miejsce przyznała Igorowi Korzeniakowi, zaś trzecie Sebastianowi Zajkowskiemu. W kategorii film komisja przyznała pierwsze miejsce filmom Michała i Brayana Janczaków oraz Jackowi Jurkowskiemu i Aleksandrowi Całce. Dyplom i nagrodę za udział otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu:  Michał Biernacki, Magdalena Kowalczyk, Aleks Kosim, Ziemowit Pietraszek, Laura Jackiewicz, Marcel Jackiewicz, Krystian Rynk, Lena Rokicka, Rafał Leszczyński.

            W konkursie plastycznym „Skarby lasu” przeznaczonym dla dzieci z przedszkola, zerówki       i klas I-III, polegającym na stworzeniu pracy przestrzennej z wykorzystaniem darów lasu oraz zawierającej elementy ochrony lasu  wzięło udział aż 29 uczniów. Wykonane prace były piękne i pomysłowe. Ich twórcami byli: Amelia Ołdak, Antosia Gajowniczek, Marysia Piwowarska, Natalia Litwiniuk, Bartek Michalczyk, Ania Wójtowicz, Maja Dytmar, Hania Wocial, Dawid Szymański, Marianna Wieczorek, Staś Krasuski, Oliwia Małecka, Bruno Jarząbek, Dawid Szymański, Miłosz Salicki, Magda Mistewicz, Olek Grzywacz, Emilia Salwa, Blanka Barańska, Igor Soćko, Kuba Kopeć, Basia Porębska, Nikola Brzost, Kamil Król, Zuzia Gębara, Kacper Gajowniczek, Lena Skrzyńska, Julita Gańko, Zuzia Wójcik. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody za udział oraz dyplomy.

            W trakcie spotkania zaprezentowane zostały nagrodzone prezentacje multimedialne oraz filmy, które wzbogaciły wiedzę  dzieci na temat  zwierząt łownych, grzybów  jadalnych, drzew, krzewów i ziół mających wiele wartości odżywczych i zdrowotnych. Na bogato wyposażonym stoisku dzieci  zobaczyły produkty pochodzenia leśnego. Nie zabrakło różnorodnych  konfitur, soków, syropów, suszonych ziół, grzybów suszonych i marynowanych.

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • W roku 2023 Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypada na 10 października (wtorek).

             

            "Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł." - Leonardo da Vinci

             

            Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych. Coroczne obchody święta odbywają się pod danym hasłem - w 2013 roku „Zdrowie psychiczne i seniorzy”, w 2014 - “Zycie ze schizofrenią”, a w 2015 “ Godność w zdrowiu psychicznym”.

             

            Zdrowie psychiczne

             

            "Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka"

             

            Tak zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.

             

            Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną?

             

            Osoby pozytywniej nastawione do świata są bardziej szczęśliwe.

             

            Nie jest to żadnym odkryciem, że czym więcej pozytywów dostrzega się w życiu, tym wydaje się ono lepsze. Jest to niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej. Zatem nawet jeśli masz beznadziejny dzień, wszystko się sypie, to spróbuj w tej sytuacji znaleźć choć jeden pozytywny aspekt.

             

            "Śmiech to zdrowie"

             

            Czy odwzajemniasz uśmiech innych osób, starasz się być miły dla innych, nawet nieznajomych? Czy idąc do domu masz czas aby zatrzymać się, powiedzieć “Dzień dobry!” sąsiadce i uśmiechnąć się, czy też pędzisz do domu ze wzrokiem wbitym w ziemię, nie zwracając na nic? Udowodniono naukowo, że śmiech wpływa pozytywnie na człowieka, między innymi przyspiesza proces zdrowienia, relaksuje. Na tym założeniu bazuje śmiechoterapia. Zatem UŚMIECHNIJ SIĘ. Spraw, aby osoby w twoim otoczeniu miały wiele powodów do radości, nie zawsze “bierz życie na serio” i czasem pośmiej się z siebie samego.

             

            Jedz zdrowo i ruszaj się

             

            Odpowiednia dieta i codzienna porcja ruchu mają ogromny wpływ na samopoczucie. Jeśli pracujesz w trybie stacjonarnym, dużo czasu spędzasz siedząc czy to w aucie, pracy, szkole, na uczelni, w domu, to ważne jest aby zachować równowagę, poprzez ruch. Wyjdź na spacer, zacznij biegać albo jeździć na rowerze. Nadmiar węglowodanów w diecie może powodować senność i problemy z koncentracją, pamiętaj o zrównoważonej diecie.

             

            Korzystaj ze światła słonecznego

             

            Na ile to jest tylko możliwe postaraj się aby do twojego mieszkania czy miejsca pracy wpadało jak najwięcej promieni słonecznych. Na uczelni czy w szkole staraj się zajmować miejsce przy oknie. Przebywaj na słońcu jak najwięcej.

             

            Dbaj o przyjaźń i znajomości

             

            Kontakt z drugim człowiekiem nieraz ma uzdrawiającą moc. O ile lżej jest gdy ma się komu “wygadać”. Jak radośnie jest spędzić całe popołudnie w gronie najbliższych znajomych. Pamiętaj, że o relacje trzeba dbać, jeśli oczekujesz zainteresowania ze strony bliskich Twoimi sprawami, to przede wszystkim interesuj się tym co u nich się dzieje. Sam inicjuj spotkania, wyjścia. Chcesz z kimś porozmawiać? Zadzwoń, nie pisz sms czy wiadomości na portalu społecznościowym. Staraj się pamiętać o urodzinach i ważnych datach dla Twoich przyjaciół.

             

            Źródło: 

            https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego

            https://www.urszulanki.lublin.eu/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-2-107249

    • Kontakty

        • Nazwa szkoły
        • Szkoła Podstawowa im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce
        • Telefon
        • (+48) 794 021 304
        • Adres szkoły
        • Stara Niedziałka, ul. Mazowiecka 154, 05-300 Mińsk Mazowiecki
          Poland