Biblioteka szkolna odniosła ogromny sukces otrzymując grant w wysokości 2000 zł na realizację projektu „Zmysłoczułe wyciszenie w bibliotece” w ramach projektu Projektanci edukacji Nowej Ery.
Problem hałasu w szkole jest znany, wiemy jakie skutki niesie ze sobą hałas, jak nasz organizm reaguje na duże natężenie dźwięków. Uczniowie przez 5-7 godzin dziennie narażeni są na hałas. Dodatkowo w tym pędzącym świecie tracimy umiejętność uważności, skupienia, zbyt wiele bodźców nas rozprasza w ciągłej gonitwie. Jak temu zapobiec?
Zmysłoczule wyciszenie w bibliotece!
Naszym pomysłem było stworzeniu w bibliotece szkolnej przestrzeni, która pozwoli się wyciszyć, dać ukojenie, być oazą, azylem ciszy i skupienia. Chcieliśmy wraz z grupą projektową zwrócić uwagę na hałas jaki panuje w szkole, pragnęliśmy pokazać uczniom jak można sobie z nim poradzić za pomocą treningu uważności. A dodatkowo chcieliśmy wyposażyć bibliotekę szkolną w kilka rzeczy, które pozwolą stworzyć Zmysłoczułe wyciszenie w bibliotece. Taki był pomysł. A jak realizacja.
Po pierwsze zaczęliśmy od zajęć o hałasie dla uczniów klas IV-VIII. W trakcje zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest hałas, jakie są jego skutki dla zdrowia i przede wszystkim jak sobie z nim radzić. Dowiedzieli się także, czym jest mindfulness, czyli trening uważności. Na koniec zajęć w sposób kreatywny w grupach opracowywali swoje pomysły i sposoby na walkę z hałasem, zwłaszcza w szkole. Prace uczniów znalazły się na gazetce ściennej wraz z plakatami o szkodliwości hałasu, informacji o projekcie i książkach dostępnych w bibliotece o treningu uważności, mindfulness.
zajecia_.mp4
Gazetka ścienna zawisła na korytarzu przy bibliotece szkolnej. Materiały na niej przypominają o szkodliwości hałasu i podpowiadają co zrobić, aby z nim walczyć zwłaszcza w szkole.
uwaznosc_gazetka(1).mp4
Zajęcia z treningu uważności. Najpierw grupa projektowa (Kasia, Amelia, Amelia, Aniela, Ada, Iga, Zuzia, Amelia, Oliwier, Aleks, Julian, Antek) sama go poznała, uczniowie słuchali opowiadań, poznali zabawy na wyciszenie, koncentrację, ćwiczenia relaksacyjne i sami spróbowali na własnej skórze jak to jest. Później przećwiczyliśmy w grupie projektowej zajęcia, a na koniec grupa projektowa sama prowadziła zajęcia najpierw dla kolegów z klasy, a następnie dla pozostałych dzieci klas I-III, a nawet dla sześciolatków. Grupa projektowa sama ustała zakres i podział prac, samodzielnie prowadziła zajęcia. W sumie odbyło się ponad 20 zajęć z treningu uważności, w których wzięło udział ponad 100 dzieci.
zajecia_mlodsi.mp4
W bibliotece pojawiły się książki o mindfulness, treningu uważności, które pomogły nam wzbogacić zajęcia dla dzieci, korzystaliśmy także z opowiadań relaksacyjnych. Furorę zrobiły słuchawki wygłuszające, projektor gwiazd i nawilżacz powietrza. Również pufy spodobały się uczniom, którzy chętniej przychodzą do biblioteki, korzystają ze słuchawek, nawet sami się uciszają, aby było jeszcze ciszej. Podczas realizacji projektu zauważyłam wzrost o około 30% czytelników odwiedzających czytelnię. Uczniowie tłumnie przychodzą do czytelni, zakładają słuchawki, albo się uczą, albo po prostu relaksują, wyciszają.
uwaznosc_czytelnia.mp4
Zakupiony został fil, igły, taśma do uszycia mobilnej strefy ciszy.
Projekt przyniósł społeczności lokalnej przestrzeń dla wyciszenia, wyposażenie biblioteki w projektor, pufy, słuchawki, nawilżacz powietrza pozwolił urozmaicić i dodać wartości przestrzeń biblioteki. Zakup książek z zakresu treningu uważności, mindfulness, wzbogacił zasób biblioteki, który może przyciągnąć zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych, którzy mogą pogłębić wiedzę.
Urszula Mastalerz