• Przerwa na czytanie

          • Biblioteka szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie realizowanej w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. 23 i 24 października biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do wspólnej akcji Przerwa na Czytanie. W tych dniach uczniowie byli zachęcani do czytania książek w trakcie przerw w czytelni biblioteki. Dodatkową atrakcją dla czytelników była możliwość pozyskania kodów legimi i czytania w trakcie przerw ponad 40 tytułów książek w formie ebooków i synchrobooków. W akcji ogółem wzięło udział ponad 50 czytelników. Celem przerwy na czytanie była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole. Aby zachęcić uczniów do sięgania po książkę w czytelni na stolikach i pufach czekały książki nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

            Urszula Mastalerz

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023

          • 20 listopada to był szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Z tej okazji nasza placówka wzięła udział w akcji UNICEF pod hasłem #GoBlue. Uczniowie i nauczyciele w tym dniu założyli ubrania w kolorze niebieskim lub mieli na sobie niebieski dodatek. Niebieski to kolor UNICEF symbolizujący jedność z dziećmi na całym świecie.   Samorząd Uczniowski wykonał gazetkę ścienną. W klasach odbyły się tematyczne zajęcia.

            dyplom-unicef.pdf

          • Gratulacje dla Lenki

          • Gratulacje dla Lenki

             

                     Uczennica klasy VI B – Lena Rokicka – reprezentowała naszą szkołę w czasie XXXIX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży w Legnicy. Podobnie jak w czasie konkursu wojewódzkiego wygłosiła dwa teksty: pięciominutowy pt. Moja szkoła oraz siedmiominutowy pt. Wycieczka w Karkonosze. W czasie przesłuchań finałowych otrzymała do zaprezentowania kolejny temat, na który wypowiadała się bezpośrednio po losowaniu. Lena przez trzy minuty mówiła, gdzie i dlaczego chciałaby mieszkać. Stwierdziła, że nie zamierza się nigdzie wybierać i zostaje w Starej Niedziałce. Oczywiście, należało przekonać jury, że jest to najlepszy wybór ze wszystkich możliwych i ... przekonała. Zajęła zaszczytne trzecie miejsce.

            Lena stanęła w szranki z koleżankami i kolegami z całej Polski. W konkursie wzięło udział 26 osób. Poziom był bardzo wysoki i bardzo wyrównany, dlatego Lenie należą się słowa uznania. Nie tylko świetnie przygotowała swoje wystąpienia, ale potrafiła także zapanować nad stresem. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Sądzę, że sukces Lenki powinien zachęcić do udziału w konkursach krasomówczych innych uczniów naszej szkoły. Jak wszystkie konkursy wymaga sporo czasu na przygotowanie, ale organizatorzy zapewniają wiele atrakcji. W tym roku uczestnicy zmagań krasomówczych mogli zwiedzić Zamek Grodziec, Legnicę i Wrocław. Szczególną atrakcją była Panorama Racławicka. Jak widać, konkurs krasomówczy może być dla wszystkich wspaniałą przygodą, a dla najlepszych szansą na sukces.

             

                                                                                        Jolanta Jackiewicz-Szuba

            Źródło zdjęć: PTTK Legnica

          • Telefon zaufania dla dorosłych, dzieci i młodzieży

          • Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

            W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

            Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

            Zależy nam, aby w ramach kampanii informacyjnej w szkołach i placówkach, do dzieci i młodzieży dotarła informacja o infoliniach, które im pomagają.

          • Europejski Tygodzień Testowania (ETT) w kierunku HIV i HCV

          • Wspólnie z Krajowym Centrum ds. AIDS zachęcamy do promowania trwającego Europejskiego Tygodnia Testowania (ETT) w kierunku HIV i HCV. Jest to kampania, która zachęca organizacje partnerskie: instytucje, samorządy i organizacje społeczeństwa obywatelskiego w całej Europie do jednoczenia się na tydzień, dwa razy w roku, w celu zintensyfikowania testowania i promowania świadomości na temat korzyści płynących z wczesnego wykrywania HCV i HIV.

             

            Inicjatywa ta, rozpoczęta w 2013 r. przez HIV in Europe (obecnie EuroTEST), stała się szeroko rozpoznawalnym wydarzeniem, w którym co roku uczestniczy wiele instytucji i organizacji.

             

            W tym roku ETT będzie organizowany po raz dziesiąty w dniach 20-27 listopada. Kampania przebiega zawsze pod hasłem Testuj. Lecz. Zapobiegaj.

             

            Więcej informacji można znaleźć na https://www.testingweek.eu/campaign-materials/, także logo w języku polskim oraz na stronie. Dodatkowo materiały graficzne przesyłamy w załączniku.

            Jednocześnie przesyłamy do wykorzystania plakat informacyjny z serii #NIEWAŻNE przygotowany przez Krajowe Centrum ds. AIDS specjalnie z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania.

             

            W związku z ETT i zbliżającym się Światowym Dniem AIDS przypominamy, że w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) można wykonać test w kierunku HIV bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. W większości z nich istnieje możliwość wykonania szybkich testów w kierunku kiły i HCV.

            Adresy PKD można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W piątek 17 listopada obchodziliśmy w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to wielkie matematyczne święto, które już na stałe wpisało się do kalendarza naszych imprez szkolnych, organizowane przez Samorząd Uczniowski i nauczycieli matematyki. 

            Uczniowie klasy 6a stworzyli zespół, który egzaminował nauczycieli i pracowników szkoły - "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Podczas lekcji w klasach starszych również przeprowadzany był egzamin z tabliczki mnożenia.  Była to świetna  forma zabawy dla wszystkich uczestników. Uczniowie bardzo zaangażowali się w rozwiązywanie zadań, bo przecież każdy chciał zostać mistrzem. Udział w obchodach XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia był dla wielu uczniów  doświadczeniem – sposobem na matematyczne potyczki.

            Zapraszamy do zabawy już za rok!

             

             

             

          • XII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania im. Wisławy Szymborskiej

          • W dniach 7-8 listopada 2023 r. w siedzibie Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim odbył się XII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania im. Wisławy Szymborskiej. Udział w nim wzięło 139 uczniów, a wśród nich znaleźli się przedstawiciele naszej szkoły. W kategorii kl.I-III wystąpili: Hanna Abelska i Miłosz Salicki oraz Karolina Wiak w kategorii klas VII-VIII.

            15 listopada 2023 r. w Czytelni Biblioteki odbyła się gala konkursowa, podczas której laureaci zaprezentowali utwory konkursowe.

            Wśród nich znaleźli się:

            Miłosz Aleksander Salicki z kl. IIIa , który otrzymał wyróżnienie i Karolina Wiak z klasy VIIIa, która zajęła III miejsce.

             

            Serdecznie gratulujemy i liczymy na dalsze sukcesy naszych uczniów.

             

            Elżbieta Roguska iElżbieta Araźna

          • 105. rocznica odzyskania niepodległości

          • W dniu 15 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość połączona była z przyznaniem sztandarowi Szkoły Podstawowej im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce odznaczenia pamiątkowego Marszałka Józefa Piłsudskiego za całokształt działalności dla dobra Związku Inwalidów Wojennych oraz społeczności środowisk kombatanckich.

            Tego dnia uczniowie szkoły przedstawili wzruszający program artystyczny poświęcony walce o niepodległość Polski. Po części artystycznej odbyło się uroczyste zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego. Następnie Prezes Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Mińsku Mazowieckim, pan Józef Jedynak, w imieniu Kapituły Odznaczenia Pamiątkowego Marszałka Piłsudskiego, przekazał odznaczenie pamiątkowe.

            Na zakończenie apelu, dyrektor szkoły, pani Agnieszka Natorff-Gałka, podziękowała uczniom oraz nauczycielom za wspólny wyjazd do Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+ „Inny język, to inne spojrzenie na życie”.

          • Świąteczny Konkurs Szkolnego Koła Wolontariatu

          • Regulamin konkursu

             

            „Niedziałkowe Love”

            Tworzenie ozdób, stroików i pieczenie pierników w czasie Świąt Bożego Narodzenia to piękny zwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie. Poprzez konkurs pragniemy, aby obyczaj ten stał się narzędziem popularyzowania sztuki ludowej oraz kultywowania tradycji jako formy wyrazu artystycznego uczniów naszej szkoły .

             

            Temat konkursu:

            „Podziel się Świętami – Niedziałkowe Love”

             

            Organizator konkursu:

            Szkolne Koło Wolontariatu w Szkole Podstawowej w Starej Niedziałce

             

            Cele konkursu:

            - Pielęgnowanie zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

            - Kultywowanie tradycji tworzenia stroików świątecznych z pokolenia na pokolenie.

            - Doskonalenie umiejętności twórczych.

            - Rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci.

            -  Wdrażanie do dbałości o estetykę pracy.

            - Kształtowanie uczciwego współzawodnictwa.

             

            Uczestnicy konkursu:

            Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce.

             

            Jury

            Prace zostaną ocenione przez Opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu i jego  wytypowanych członków. Decyzja jury o nagrodach jest ostateczna i nieodwołalna.

             

            Jury będzie oceniało prace według następujących kryteriów:

            1. Ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu.

            2. Dobór i wykorzystanie materiałów.

            3. Wkład pracy.

            4. Estetyka pracy.

            5. Walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki).

             

            Warunki uczestnictwa:

            - Wykonaną pracę odpowiadającą regulaminowi należy dostarczyć w wyznaczonym

            terminie – 24 listopada 2023 roku (piątek) do gabinetu nr 13 w Szkole Podstawowej w Starej Niedziałce.

            - Wyniki konkursu ogłoszone będą 27.11.2023 r. (poniedziałek), wręczenie nagród odbędzie się 4.12.2023 r. (poniedziałek).

            - Każdy uczeń może dostarczyć  kilka prac.

            - Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny.

            - Prace dostarczone po terminie nie będą brały udziału w konkursie, ale mogą wziąć udział w kiermaszu świątecznym.

            - Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie załączników zamieszczonych

            na końcu regulaminu i dostarczenie ich wraz z pracą:

            Czytelnie wypełnioną metryczkę dołączoną do stroika zawierającą tytuł konkursu, imię i nazwisko autora pracy, klasę,

             

            Technika wykonania pracy:

            Pracę należy wykonać w formie przestrzennej. Materiał, technologia i rozmiar są dowolne.

             

            Uwagi końcowe:

            Informacje będą dostępne u organizatora tj. opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu. Laureaci konkursu otrzymają nagrody.

            Przystąpienie uczestnika do konkursu jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

            O sprawach nieujętych w regulaminie decyduje organizator.

            Dostarczone prace zostaną wystawione podczas kiermaszu świątecznego z którego dochód zostanie przeznaczony na cele Szkolnego Koła Wolontariatu, które ma w planach złożyć świąteczną wizytę w Zespole Szkół Specjalnych w Zglechowie oraz w Domu Dziecka w Siennicy.

             

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji – 16 listopada

          • Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO

            Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:

            „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

          • Podziękowania

          • sdefrgt

            Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. 

            (Jan Paweł II)

             

            Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym rodzicom i uczniom w organizację zbiórki książek do Domów Dziecka i szpitali. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zbiórki, która pokazuje, że wspólnie możemy zdziałać wiele.

            Szkolne Koło Wolontariatu

          • Uczennica naszej szkoły z wyróżnieniem

          • 5 listopada 2023r. w Gminnym Centrum Kultury im. Heleny Wielobyckiej w Mrozach odbyło się rozstrzygnięcie XVI Powiatowego Przeglądu Patriotycznego „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.
            Miło nam poinformować, że uczennica klasy II Katarzyna Kowalczyk otrzymała wyróżnienie w kategorii Plastyka. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej Kasztankę - słynną klacz Józefa Piłsudskiego.

            Elżbieta Wójcicka

    • Kontakty

        • Nazwa szkoły
        • Szkoła Podstawowa im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce
        • Telefon
        • (+48) 794 021 304
        • Adres szkoły
        • Stara Niedziałka, ul. Mazowiecka 154, 05-300 Mińsk Mazowiecki
          Poland