• 1 grudnia 2022 Światowy Dzień AIDS


          • Od 1988 roku dzień 1 grudnia obchodzony jako Światowy Dzień AIDS.  O potrzebie ustanowienia Światowego Dnia AIDS po raz pierwszy mówili w sierpniu 1987 James W. Bunn i Thomas Netter, pracownicy Globalnego Programu ds. AIDS w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie. Swoją ideę przedstawili dr. Jonathanowi Mann, ówczesnemu dyrektorowi Globalnego Programu ds. AIDS (obecnie UNAIDS).

            Celem Światowego Dnia AIDS jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie. Aby ten wyjątkowy dzień co roku był sukcesem, nad jego koncepcją przez cały rok pracuje wielu ludzi. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej, w prasie i internecie.

            Więcej informacji na stronie: https://aids.gov.pl/na-strone-glowna/sda-2022/

          • Akcja charytatywna - Kurtki zimowe dla Ukrainy

          • Kurtki zimowe dla Ukrainy

                 Zbliża się zima, dlatego nasze Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło w szkole akcję charytatywną polegającą na zbiórce kurtek zimowych oraz przekazaniu ich potrzebującym. Kurtki trafiły zarówno do uchodźców w Polsce jak również do potrzebujących przebywających na terenie Ukrainy.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji!

            Monika Brewczyńska

          • Wycieczka klasy IV i V do Warszawy

          • W środę dwie klasy wzięły udział w wycieczce do Warszawy. Była ona niezwykle udana, ponieważ udało nam się przekazać dzieciom dużo wiedzy w sposób dla nich bardzo przyjemny.

            Na początku odwiedziliśmy najstarszą pijalnię czekolady Wedel w Warszawie, która mieści się w zabytkowej kamienicy wybudowanej przez samego Emila Wedla oraz wzięliśmy udział w warsztatach dekorowania torcików wedlowskich. Uczniowie mogli je na koniec zapakować i zabrać do domu.

            Następnie, udaliśmy się do Muzeum życia w PRLu, gdzie dzieci mogły w końcu na własne oczy zobaczyć słynne karteczki na mięso, mogły wsiąść do samochodu „Maluch”, porozmawiać w budce telefonicznej, gdzie „rozmowy są kontrolowane” oraz obejrzeć fragment bajki „Jacek i Agatka” na starym telewizorze.

            Na koniec udaliśmy do pałacu w Wilanowie, gdzie zwiedzaliśmy komnaty zamku, w którym mieszkał z rodziną król Jan III Sobieski. Wnętrza pałacu zrobiły na nas ogromne wrażenie, jak również historia życia znanego króla.

            Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci, m.in. dzięki ciekawym zdjęciom. Kilkoma możemy się podzielić.

            Monika Brewczyńska

          • „Szkoła do hymnu” 2022

          • „Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 r. Od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu uczniów kl. I i II.

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia

          • Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim przypomina, że jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony zawsze w trzeci czwartek listopada (w 2022 – 17 listopada).

                           Dzień ten ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

             

          • Kolejowe ABC

          • Spotkanie z Rogatkiem

            Takie spotkania na długo pozostają w pamięci dzieci, gdyż przez zabawę zdobywają wiedzę, korzystając z nowych technologii, utrwalają zasady bezpieczeństwa. Uczniowie klasy I i II wzięli udział w warsztatach „Kolejowe ABC”, które odbyły się 27.10. 2022 roku. Spotkanie odbyło się w ramach  kampanii Kolejowe ABC realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Jest to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Uczniowie w trakcie spotkania utrwalili zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych, dworcach, peronach i w pociągach oraz zdobyli wiedzę na temat właściwego, bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania się w pobliżu torów. Dodatkowo najmłodsi uczniowie poznali sposoby właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Na koniec, tego cennego, spotkania każdy uczestnik otrzymał kilka drobiazgów: maskotkę Rogatka, który towarzyszył dzieciom podczas zdobywania wiedzy, przypominał zasady bezpieczeństwa, uczył nowych pojęć, kamizelkę odblaskową i książkę.

          • Zaproszenie na Prelekcje dla rodziców

          • W dniu 16.11.2022 o godz. 16:30 serdecznie zapraszamy rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce na Prelekcje:

            • CZYM JEST FONOHOLIZM I JAK MU PRZECIWDZIAŁAĆ?

            Cele: Smartfony, tablety, telefony komórkowe to prawdziwa plaga wśród dzieci i młodzieży. Szkolenie ma na celu uświadomienie rodzicom, że uzależnienie od telefonu komórkowego i Internetu to jedno z największych zagrożeń dzisiejszych czasów i trzeba mu przeciwdziałać już od początkowych etapów wychowania dziecka. Ponadto na szkoleniu przedstawimy sposoby jak ograniczać czas spędzany na telefonie komórkowym.

            Zakres treści:

            ZJAWISKO FONOHOLIZMU I INFOHOLIZMU (NIEUSTANNE MYŚLENIE O AKTYWNYM KOMUNIKATORZE ORAZ SPRAWDZENIU KONT SPOŁECZNOŚCIOWYCH)

            JAK POMÓC DZIECKU UZALEŻNIONEMU OD TELEFONU I INTERNETU?

            ODPOWIEDNIE REAKCJE WOBEC DZIECKA, KTÓRE SPĘDZA BARDZO DUŻO CZASU NA TELEFONIE.

            GDZIE ZNALEŹĆ POMOC?

            SKUTECZNE METODY NA OGRANICZENIE CZASU SPĘDZANEGO Z TELEFONEM.

             

            • SKUTECZNA KOMUNIKACJA Z DZIECKIEM CZYLI JAK ZROZUMIEĆ NASTOLATKÓW?

            Cele: Dobra komunikacja na linii rodzic -dziecko to jeden z najlepszych sposobów na rozwiązanie wielu problemów młodzieńczego wieku. Celem naszego szkolenia jest przedstawienie rodzicom głównych zasad związanych ze skuteczną komunikacją z dziećmi oraz uświadomienie im, że odpowiednie komunikaty wypowiadane do dzieci dają rzeczywistą szansę na zmianę ich zachowań. Rozwinięcie tych umiejętności pomoże wzmocnić wzajemne więzi a dzieciom ułatwi wyrażanie swoich uczuć i emocji.

            Zakres treści:

            ZASADY SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI Z DZIECKIEM.

            UŚWIADOMIENIE ZNACZENIA WSPÓLNIE SPĘDZANEGO CZASU.

            JAK I GDZIE SZUKAĆ POMOCY W SYTUACJACH BEZ WYJŚCIA?

            ZŁE WZORCE RODZINY- JAK WPŁYWAJĄ NA JAKOŚĆ KOMUNIKOWANIA SIĘ Z DZIEĆMI?

            WSPÓŁPRACA NA LINII RODZICE-DZIECI-SZKOŁA.

            UWAŻNE SŁUCHANIE JAKO NIEZBĘDNY PUNKT SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI.

            Spotkanie będzie zorganizowane przez firmę Ekspert Profilaktyka.
             

            ZAPRASZAMY!

          • Szkoła pamięta

          • Już po raz czwarty zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach zachęcamy szkoły do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta. 

          • Wycieczka klasy II

          •  

            Dnia 18 października uczniowie klasy II wzięli udział w wycieczce do Rancza ,,Okapi’’ (wioska indiańska) w miejscowości Dębe Wielkie.

            Na miejscu czekały na dzieci niesamowite zadania: szukanie złota w piasku, układania dużych drewnianych puzzli, strzelanie z łuku, przechodzenie przez labirynt, zjazdy tyrolką, przejażdżki gokartami, skoki na trampolinie, zbieranie ziemniaków.  Ponadto uczestnicy wycieczki wzięli udział w pokazie czerpania papieru i poznali wiele ciekawostek dotyczących Indian. W trakcie tylu różnorodnych atrakcji nie zabrakło czasu na chwilkę oddechu i naładowanie akumulatorów pysznymi kiełbaskami z grilla.

            Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Uczniowie zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pożegnali to wyjątkowe miejsce i wrócili do szkoły. Na pamiątkę zostały piękne wspomnienia, zdjęcia oraz nadzieja, że jeszcze tam wrócą.

             

             Elżbieta Roguska

             

          • „A picture is worth 1000 words” - HISZPAŃSKA PRZYGODA – Z WIZYTĄ W SEWILLI

          • Szkoła Podstawowa w Starej Niedziałce wzięła udział w projekcie: „Ponadnarodowa mobilność uczniów” dofinansowanym z Funduszy Europejskich.  4 października 2022 r.
            20 uczniów pod opieką nauczycieli poleciało na tydzień do Sewilli. Szkołą partnerską było Colegio  Nacional Victoria Diez.  Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach merytorycznych
            i warsztatach oraz wycieczkach edukacyjnych związanych z tematyką projektu organizowanych wspólnie ze szkołą przyjmującą. Zrealizowane działania wpisały
            się w podstawę programową obydwu placówek oraz były skorelowane z codziennymi działaniami szkoły goszczącej, podniosły kompetencje kluczowe oraz zwiększyły swobodę wypowiedzi w języku angielskim.

            Wyjazd był poprzedzony spotkaniami przygotowawczymi, podczas których nasi uczniowie poznawali kulturę i obyczaje hiszpańskie, przygotowywali prezentacje, nagrywali krótkie filmy.

            W Colegio Nacional Victoria Diez powitano nas niezwykle ciepło i serdecznie,
            a i październikowa pogoda - 36˚ można rzec dopisała😊 Hiszpańscy uczniowie okazali
            się bardzo bezpośredni. Szybko zintegrowaliśmy się z przyjaciółmi z Sewilli, dobrze czuliśmy
            się zarówno na lekcjach jak i na przerwach. W „polsko-hiszpańskich” grupach realizowaliśmy program pobytu: doskonaliliśmy język angielski, poznawaliśmy kulturę, geografię i historię Hiszpanii. W czasie wspólnych zajęć w Sewilli uczestniczyliśmy w ruchowych zabawach integracyjnych: przeciąganiu liny, wyścigach taczek i grach „Wyspa” i „Afrykańskie
            klasy. Podczas zajęć merytorycznych zaprezentowaliśmy przygotowane filmy
            i prezentacje multimedialne o swoich krajach, miastach, szkołach.
            W ramach zajęć kulinarnych w grupach przygotowaliśmy gazpacho, a  podczas zajęć muzycznych wspólnie uczyliśmy się piosenki ruchowej „Banaha”. Odbyły się też warsztaty flamenco i trzeba przyznać, że w niektórych z nas drzemie andaluzyjski rytm i temperament.

            Mieliśmy okazję zwiedzić historyczny Kadyks, leżący na  wyspie oddzielonej od lądu wąskim kanałem Caño de Sancti Petri. Na południu, zachodzie i północy wyspę obmywają wody Oceanu Atlantyckiego, od wschodu – Zatoki Kadyksu. Z tego powodu miasto słynie
            z doskonałych plaż, na jednej z nich spacerowaliśmy i kąpaliśmy się. Zwiedziliśmy siedzibę królów hiszpańskich -  Alcázar, Catedral de Santa Maria de la Sede de Sevilla (miejsce pochówku Krzysztofa Kolumba), Plaza de España, Parque de Maria Luiza oraz Plaza de la Encarnacion. Wycieczki oraz zwiedzanie zabytków Sewilli odbywało się pod opieką lokalnych przewodników (w języku polskim i angielskim). Odbył się również godzinny rejs statkiem po rzece Gwadalkiwir i kilkugodzinna, fantastyczna wycieczka rowerowa po Sewilli.

            Na zakończenie wyjazdu w pobliskim parku dokonano podsumowania pobytu w Sewilli. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia udziału w projekcie w postaci certyfikatu.
            Obraz wyraża więcej niż tysiąc słów - A picture is worth 1000 words – to co przeżyliśmy, zobaczyliśmy na własne oczy, dotknęliśmy, poczuliśmy, posmakowaliśmy podczas tej niezwykłej podróży, pozostanie na zawsze w naszej pamięci…

                                                                                                                  

             

    • Kontakty

        • Nazwa szkoły
        • Szkoła Podstawowa im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce
        • Telefon
        • (+48) 794 021 304
        • Adres szkoły
        • Stara Niedziałka, ul. Mazowiecka 154, 05-300 Mińsk Mazowiecki
          Poland