BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje.
Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Celem akcji jest upamiętnienie ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.
W akcji BohaterON 2021 wzięło udział 166 uczniów Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce (klasa I, II, III, V A, VI A, VII A, VII B, VIII B) grupa czterolatków oraz sześciolatki. Nauczyciele wykorzystali scenariusze "Niebajka o Powstaniu Warszawskim", "Mały - roznosiciel nadziei" oraz "Co za historia". Uczniowie klasy V A oraz VI A obejrzeli spektakl teatralny "Dzieci Powstania '44" w reżyserii Joanny Woszczyńskiej oraz zapalili znicze na grobach żołnierzy AK Obwodu "Mewa - Jamnik - Kamień" na cmentarzu w Mińsku Mazowieckim. Uczniowie z klasy piątej i szóstej wykonali ilustracje do słuchowiska "Mały - roznosiciel nadziei", które zaprezentowano na gazetce podsumowującej akcję. Uczniowie klasy III odwiedzili Pomnik Małego Powstańca, by w ten sposób uczcić najmłodszych żołnierzy z sierpnia 1944 roku. W czasie zajęć kółka polonistycznego uczniowie klasy V A budowali barykadę, przenosili listy kanałami, oglądali album Stanisława Kopfa "63 dni", a także czytali fragmenty książki Krzysztofa Mitala "Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni". Rozmawiano o wolności, o postawie chłopców oraz dziewcząt, którzy w czasie Powstania Warszawskiego przenosili listy i meldunki. Uczniowie poznawali realia powstańczego życia, starali się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego "Polacy mają piękną, chociaż trudną historię".
Jolanta Jackiewicz-Szuba