Kochanym Babciom i Dziadkom
z okazji ich święta dużo zdrowia i radości życzą uczniowie klasy I.
Kochanym Babciom i Dziadkom
z okazji ich święta dużo zdrowia i radości życzą uczniowie klasy I.
Okres poprzedzający Boże Narodzenie to magiczny czas wypełniony atrakcyjnymi wydarzeniami. W klasie pierwszej świąteczny klimat było można poczuć już 6 grudnia. Wtedy też do sali zostało przyniesione drzewko, które zostało udekorowane przez dzieci bombkami i łańcuchami. Kiedy uczniowie wykonywali pracę plastyczną, do drzwi zapukał wyczekiwany gość. Każdy uczeń
z radością odebrał prezent i obiecał Mikołajowi, że będzie grzeczny. Następnie dzieci zabrały się za dekorowanie pachnących pierników. W kolejnych dniach pierwszoklasiści uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt. „Święty Mikołaj” i warsztatach dekorowania bombek. Po wielu zajęciach, na których omawiane były zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe, przyszedł czas na klasową wigilię. Nie zabrakło życzeń, opłatka, wspólnego kolędowania, a nawet gry na dzwonkach pierwszego utworu „Przybieżeli do Betlejem”. Miło jest poczuć w szkole magiczną atmosferę, która miejmy nadzieję, nie zniknie po powrocie ze świątecznej przerwy.
Elżbieta Roguska
Oddział przedszkolny :
I miejsce : Sandra Korzeniak - Biedronki
II miejsce : Mieszko Wieczorek - Biedronki
III miejsce : Emilia Salwa - Pszczółki
Klasy 1-3
I miejsce : Zuzanna Santorek - kl. I
II miejsce : Dawid Szymański - kl. I
III miejsce : Nikola Rosłaniec - kl. II
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
Mariola Gielo
Wioleta Kozłowska
Dnia 14 grudnia dzieci z grupy sześciolatków i klasy pierwszej wyruszyły na wycieczkę do Warszawy. Odwiedziły Zamek Królewski, gdzie uczestniczyły w lekcjach muzealnych "Z wizytą u króla" i „Jaki znak twój?”. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się: Jak wyglądał król? Gdzie mieszkał i co robił? Obejrzały dzieła sztuki i pamiątki królewskie oraz nauczyły się ważnego elementu etykiety, jakim był dworski ukłon. Uczniowie klasy pierwszej wysłuchali opowieści o powstaniu państwa polskiego. Nauczyły się rozpoznawać godło, herb i inne znaki narodowe. Po wyjściu z zamku dzieci udały się na krótki spacer po Placu Zamkowym, gdzie mogły podziwiać olbrzymią choinkę i jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy – Kolumnę Zygmunta III Wazy.
Wycieczkowicze odwiedzili również Manufakturę Cukierków. Obserwowali z bliska proces tworzenia masy cukrowej, a następnie samodzielnie wykonali kolorowe lizaki. Dodatkową atrakcją był mini konkurs, za który cała grupa otrzymała słodką nagrodę. Dopełnieniem ciekawej wycieczki była wizyta w zewnętrznej części Muzeum Wojska Polskiego, która wywarła olbrzymie wrażenie nie tylko na chłopcach. Dzieci wróciły do szkoły zachwycone i już czekają na kolejny wyjazd edukacyjny.
Tuż przed przerwą świąteczną klasa 4a przygotowała krótki występ w głównym holu szkoły i zaśpiewała znaną wszystkim piosenkę w języku angielskim "Jingle bells". Uczniowie poprzez śpiew chcieli przenieść nas w radosną atmosferę świąt. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się zorganizować koncert z udziałem innych klas i nauczycieli :-)
Milena Jałocha
Niedługo wyniki z całej Polski podsumujemy w oficjalnym raporcie. Już teraz wiemy, że wspólnie pobiliśmy rekord ostatnich lat w liczbie uczestników i zebranych odpadów! Mamy nadzieję, że certyfikaty będą pięknie przypominać o wspólnych działaniach w 2021 roku na rzecz naszych najbliższych okolic i ogólnopolskiej lekcji nieśmiecenia. Liczymy również, że hasło tegorocznej Akcji, „Myślę, więc nie śmiecę!” pozostanie z nami na dłużej i będziemy je dalej wspólnie promować w naszych codziennych ekologicznych działaniach.
Już teraz zapraszamy do udziału w 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska, oraz do kolejnych wspólnych ekologicznych działań. Wszystkie bieżące informacje na temat projektów realizowanych przez Fundację Nasza Ziemia można śledzić w naszych mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie.
Bardzo nam miło poinformować o sukcesach naszej uczennicy. Amelia Sieradzan zostala podwójną laureatką powiatowych konkursów plastycznych :)
Amelia uzyskała II miejsce w IX edycji Powiatowego Konkursu Ilustratorskiegi do Dzieł Literatury Polskiej Klasycznej i Współczesnej. Inspiracją w tym roku była twórczość, a tematem przewodnim Ilustracja do Wybtanego Opowiadania Stanisława Lema. Amelia wykonała pracę w kategorii ilustracja malarska.
Drugim sukcesem naszej uczennicy było zdobycie III miejsca w X edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Pięknem malowane - uroda ziemi mińskiej” pod hasłem „Wyjątkowe miejsca mojej Małej Ojczyzny”.
Organizatorem konkursów było Liceum Sztuk Plastycznych im. Elwiro Michała Andriollego w Mińsku Mazowieckim.
Gratulujemy Amelko i życzymy dalszych sukcesów!
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem i fotorelacją z uroczystości podsumowania konkursów.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje.
Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Celem akcji jest upamiętnienie ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.
W akcji BohaterON 2021 wzięło udział 166 uczniów Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce (klasa I, II, III, V A, VI A, VII A, VII B, VIII B) grupa czterolatków oraz sześciolatki. Nauczyciele wykorzystali scenariusze "Niebajka o Powstaniu Warszawskim", "Mały - roznosiciel nadziei" oraz "Co za historia". Uczniowie klasy V A oraz VI A obejrzeli spektakl teatralny "Dzieci Powstania '44" w reżyserii Joanny Woszczyńskiej oraz zapalili znicze na grobach żołnierzy AK Obwodu "Mewa - Jamnik - Kamień" na cmentarzu w Mińsku Mazowieckim. Uczniowie z klasy piątej i szóstej wykonali ilustracje do słuchowiska "Mały - roznosiciel nadziei", które zaprezentowano na gazetce podsumowującej akcję. Uczniowie klasy III odwiedzili Pomnik Małego Powstańca, by w ten sposób uczcić najmłodszych żołnierzy z sierpnia 1944 roku. W czasie zajęć kółka polonistycznego uczniowie klasy V A budowali barykadę, przenosili listy kanałami, oglądali album Stanisława Kopfa "63 dni", a także czytali fragmenty książki Krzysztofa Mitala "Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni". Rozmawiano o wolności, o postawie chłopców oraz dziewcząt, którzy w czasie Powstania Warszawskiego przenosili listy i meldunki. Uczniowie poznawali realia powstańczego życia, starali się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego "Polacy mają piękną, chociaż trudną historię".
Jolanta Jackiewicz-Szuba
Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję "Szkoła do hymnu": https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-21-tys-zgloszen-do-akcji-szkola-do-hymnu--wielki-final-inicjatywy-mein.
Spotkanie autorskie
22 listopada 2021 roku uczniowie klas I-III wezmą udział w spotkaniu autorskim z panem Waldemarem Cichoniem. Spotkanie odbędzie się w formie online. Pan Waldemr Cchoń jest auotem wielu ciekawych książek, w tym zabawnej serii o kocie Cukierku. Istnieje możliwość zakupienia książek z imienną dedykacją autora. Spotkanie organizuje Biblioteka Szkolna.
12 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona aspirantowi Stanisławowi Rokickiemu, który był funkcjonariuszem Policji Państwowej i jedną spośród tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej.
Przed budynkiem szkoły została odsłonięta tablica pamiątkowa oraz posadzony Dąb Pamięci ku czci zamordowanego w 1940 roku w Twerze bohatera urodzonego w miejscowości Karolina.
Uczniowie z klas: VIIIa, VIIIb i VII a przygotowali program artystyczny p.t.,, Listy katyńskie”, którego celem było przypomnienie zaproszonym gościom o jednej z najtragiczniejszych kart w historii Polski- o zbrodni katyńskiej.
Dzięki takim przedsięwzięciom pamięć o zbrodni katyńskiej będzie wiecznie żywa.
Małgorzata Komorowska,
Elżbieta Araźna
W dniu 29 października uczniowie klas siódmych pojechali na wycieczkę - szkołę przetrwania do Cyganówki "Stajnia Wilga".
Szkoła przetrwania to posmakowanie samodzielności, umiejętności radzenia sobie w terenie i w polowych warunkach.
Uczestnicy uczyli się jak wybudować w lesie schronienie (typu tipi i szałasy), bezpiecznie rozpalić ognisko, zrobić traperską patelnię i przyrządzić na niej grzankę z serem. Nasi młodzi traperzy mieli masz terenowy, podczas którego posługiwali się mapą, kompasem i znakami topograficznym. Poznawali szyfry i uczyli się nimi posługiwać. Spróbowali swoich sił w konkurencjach strzeleckich oraz innych fantastycznych zabawach prowadzonych przez instruktorów.
Na koniec dnia pełnego wrażeń było ognisko z kiełbaskami i zabawy rekreacyjne na terenie obiektu.
Sebastian Kobza, Dorota Krzyśpiak
Powered by aSc EduPage