• Święto aktywnych rodzin już w ten weekend podczas pikniku „Odważ się być zdrowym" i projektu „Zdrowe Życie” – zapraszamy do udziału

• W najbliższy weekend (7-8 października) wszyscy miłośnicy zdrowego i aktywnego stylu życia oraz spędzania czasu z rodziną będą mogli sprawdzić stan swojego zdrowia. Na błoniach stadionu PGE Narodowy odbędzie się 9. edycja rodzinnego pikniku „Odważ się być zdrowym” organizowanego przez Fundację Instytutu Matki i Dziecka, połączona z kolejną odsłoną projektu „Zdrowe Życie” pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji: bezpłatne badania lekarskie, konsultacje medyczne, gry i zabawy rodzinne, koncerty gwiazd oraz konkursy z nagrodami.

Warszawa będzie 25. miastem na tegorocznej trasie Mobilnej Strefy Zdrowia, która znakomicie wpisuje się w ideę wydarzenia promującego zdrowy stylu życia wśród dzieci, młodzieży i ich rodzin. W Mobilnej Strefie Zdrowia projektu „Zdrowe Życie” będzie można m.in. bezpłatnie i bez skierowań wykonać badanie USG płuc, EKG, mammografię, spirometrię, pomiar cholesterolu, glukozy i ciśnienia, a także odbyć konsultacje pulmonologiczne, dentystyczne, radiologiczne, internistyczne, dermatologiczne, fizjoterapeutyczną i położniczą. Specjaliści będą dostępni w godzinach 10:00-18:00 przez dwa dni wydarzenia.

Przy stanowiskach „Zdrowe Życie” czekać będzie wiele atrakcji dla najmłodszych. W sobotę odbędą się warsztaty komiksowe, a specjaliści w zakresie zdrowego żywienia nauczą uważnego czytania etykiet. Dzieci i młodzież z pewnością chętnie odwiedzą również „Naukobus” i wystawę „O Matmo!”, gdzie spotkają się z interaktywnymi eksponatami, by samodzielnie odkrywać świat nauki.

• Polska krówka

• W dniu 4 października uczniowie klas 1a i 1b pojechali na wycieczkę do wytwórni krówek w Milanówku. Ubrani w odzież ochronną poznali historię tego słodkiego smakołyku, którego nazwa pochodzi od głównego składnika jakim jest mleko w proszku. Obejrzeli kolejne etapy wytwarzania począwszy od gotowania masy krówkowej, poprzez zastyganie, wałkowanie, cięcie i ręczne zawijanie w papierki. Kolejnym etapem wycieczki było zaprojektowanie papierka dla swoich krówek, a następnie zawinięcie ich. Na zakończenie uczniowie  rysowali krówkę, wykazując się niezwykłą pomysłowością. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał słodki upominek w postaci  paczuszki krówek. Był to dzień pełen wrażeń wzrokowych i smakowych.

• Czytamy z sercem

• Biblioteka szkolna przystąpiła do ogólnopolskiego programu "Czytamy z sercem", w ramach działań odbywają się zajęcia czytelnicze, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, głośne czytanie, a także konkursu.

Regulamin konkursu fotograficznego

„Czytamy z Sercem”

I. Organizator konkursu: Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce

II. Tematyka konkursu: „Czytamy z Sercem”.

III. Cel konkursu:

1. Promocja literatury i czytelnictwa.

2. Rozwój wrażliwości artystycznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

3. Poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca i zdrowia.

4. Popularyzacja pasji fotograficznych.

Zasady uczestnictwa:

1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-VIII szkoły podstawowej. Osoby niepełnoletnie oświadczają, że posiadają zgodę swoich prawnych opiekunów na udział w konkursie.

2. Fotografie powinny ukazywać książkę lub osobę czytającą o sercu, dla serca i z sercem. Interpretacja dowolna.

3. Każdy z uczestników może złożyć do trzech prac konkursowych (zdjęć bądź zestawów zdjęć), dysponując pełnią związanych z nimi praw autorskich. Nie można składać prac zbiorowych.

4. Fotografie-preferowany rozmiar 20 x 30 cm - można składać do 10 października 2023 r.

w Bibliotece lub przesyłać jako pliki graficzne (sugerowana minimalna rozdzielczość

2480x3508 pikseli) drogą elektroniczną na adres: urszula.mastalerz@spniedzialka.pl

5. Zgłoszenie powinno bezwzględnie zawierać: dane osobowe autora (imię i nazwisko, adres z numerem telefonu kontaktowego bądź adresem mailowym, wiek ). Prace powinny być opatrzone tytułem.

6. Jury powołane przez organizatora dokona kwalifikacji prac do konkursu ogólnopolskiego, dodatkowo wybierze najlepsze prace, które zostaną nagrodzone.

7. Kryteria oceny: a) zgodność z tematem konkursu, b) pomysłowość i oryginalność, c) wartości artystyczne.

8. Kwestie nieujęte w regulaminie rozstrzyga organizator.

• Leśny zakątek w bibliotece

• Leśny zakątek w bibliotece to projekt edukacyjny zrealizowany w bibliotece szkolnej w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Celem projektu była promocja biblioteki i jej zasobów, promowanie wśród najmłodszych postaw ekologicznych oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne, a także aktywizowanie uczniów do działań twórczych, rozwijanie talentów technicznych, plastycznych. Biblioteka na kilka dni zamieniła się w leśny zakątek, w którym uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę związaną z lasem, jego darami i mieszkańcami, obejrzeć film "Lorax", dzięki, któremu dowiedzieli się co, się stanie, jeśli wytniemy wszystkie drzewa. Nie zabrakło też chwil spokoju i wytchnienia, podczas strefy ciszy i relaksu, kiedy to czytelnię wypełniły dźwięki śpiewu ptaków, szumu drzew. Najwięcej emocji wzbudziły dwa konkursu zorganizowane przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Starej Niedziałce. Biblioteka na kilka dni dosłownie zamieniła się w las za sprawą przepięknych, cudownych i kreatywnych prac przestrzennych. Uroczyste zakończenie nastąpiło podczas apelu, w którego trakcie poznaliśmy laureatów konkursów "Dobre z lasu", "W sercu lasu".