• PATRON SZKOŁY PODSTAWOWEJ
        RODZINA SAŻYŃSKICH
          • Stefania Sażyńska 
            (1895–1992)
          • Stefan Sażyński 
            (1893 - 1944)
          • Tadeusz Sażyński
            (1924-1944)
          • Witold Sażyński

            (1922-1944)

             

          • Czesław Sażyński

            (1920-1944)

      • Rodzina Sażyńskich, to bohaterowie, którzy odeszli na wieczną wartę w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec Rzeczypospolitej. 

        Świadomi tego pragniemy pielęgnować takie wartości jak: honor, odpowiedzialność, rzetelność,  poświecenie.

        Druga wojna światowa rozpoczęta napaścią Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 roku i sprzymierzonych z nimi wojsk komunistycznych Związku Radzieckiego, które zadały Polakom cios w plecy w dniu 17 września 1939 r. sprowadziły trudne do opisania cierpienia ludności polskiej. Wiele rodzin polskich przeżyło gehennę. Te trudne losy nie ominęły Mińska Mazowieckiego i terenów byłego powiatu Mińskiego.
         
        Jedną z takich rodzin w naszym mieście była rodzina Sażyńskich, która z dawnych lat pochodziła z Warszawy. W 1928 roku cała rodzina Sażyńskich (Stefan i Stefania, Czesław ur. w 1920r., Witold ur. w 1922r. i Tadeusz ur. w 1924r.) przenieśli się z Warszawy do Mińska Mazowieckiego, gdzie otworzyli fotograficzne atelier przy zbiegu ulic Legionówz Karczewską. W 1939r. najstarszy syn został studentem Uniwersytetu Warszawskiego. Witold marzył
        o służbie w marynarce, a najmłodszy, Tadeusz interesował się mechaniką samochodową.

        W czasie okupacji cała rodzina włączyła się w nurt konspiracyjny. Zakład fotograficzny był punktem kontaktowym, rozdzielnią tajnej prasy, a także komórką legalizacji dokumentów podległą Komendzie Obwodu "Mewa". W lutym 1944r., wśród 70 aresztowanych osób, znalazła się cała rodzina Sażyńskich. Podczas rewizji mieszkania znaleziono materiały organizacyjne, fotografie i broń. Przewiezieni do Latowicza zostali poddani okrutnym torturom w celu wymuszenia zeznań. Później przewieziono ich na Pawiak. Czesław nie wytrzymał tortur, zmarł w szpitalu na skutek ogólnego pobicia. Tadeusza rozstrzelano
        14 kwietnia, a 24 kwietnia Witolda. Stefan Sażyński zmarł w obozie w Stutthofie. Pani Stefania została wysłana do obozu kocentracyjnego Rawensbruck. W 1946r. powróciła do Mińska Mazowieckiego. Zakład fotograficzny prowadziła do września 1991r. 
        Zmarła 19 września 1992r.
         
         
        Galeria rodzinnych zdjęć