• PROFILAKTYKA I OCHRONA ZDROWIA

• Światowy Dzień Bez Tytoniu
        31 maja 2022
         pod hasłem

„Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”
        Rzuć palenie, a zadbasz nie tylko o zdrowie, ale i o planetę!
      • Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne.

Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów oraz na jego negatywne skutki zdrowotne i środowiskowe.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje:

600 000 000 drzew ścina się na papierosy

84 000 000 ton emisji dwutlenku węgla uwalnia się do powietrza, podnosząc globalną temperaturę

22 000 000 000 litrów wody używa się do robienia papierosów

Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i ciągle rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety.

Tytoń zabija każdego roku ponad 8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie.

Kluczowe przesłania Światowego Dnia bez Tytoniu 2022

• Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikiem i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, które próbują odwrócić uwagę od szkód środowiskowych poprzez greenwashing swoich produktów dzięki darowiznom na rzecz inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowaniu o „standardach” środowiskowych, które często sami ustalają.
        • Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska i musi być pociągnięty do odpowiedzialności za niszczenie środowiska oraz do płacenia za odpady i szkody.
        • Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i dla naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
        • Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

Źródła:

Materiały przekazane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Mińsku Mazowieckim

Światowy Dzień bez Tytoniu 2022 - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

• Psycholog szkolny - Amelia Kowalik

• Dostępność na terenie szkoły:

Poniedziałek: 13:30-16:30

Wtorek: 12:30-15:30

Zapraszam również do kontaktu przez dziennik elektroniczny.