• KARTKA Z KALENDARZA

• 02.04.2021 09:59
        2 kwietnia
      • Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.

Jedną z nich jest „Polska na Niebiesko” – coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim. Przekazujemy zestaw materiałów, które będą przydatne do przeprowadzenia lekcji w szkołach na temat autyzmu. Niech dzieci, młodzież dowiedzą się jak najwięcej o tym , czym jest autyzm, jak zachować się, gdy kolega ze spektrum omawia ciągle jeden temat, jak włączyć osobę ze spektrum do zabawy. Takie wskazówki znajdziecie w naszych materiałach. Zachęcamy Was do zorganizowania akcji ,, Świecę na niebiesko" w Waszej szkole, placówce. Uczniowie mogą okazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu poprzez fotografie, na których znajdą się niebieskie elementy ( można ubrać niebieską koszulkę, wykonać serce z papieru w tym kolorze, mogą to być ozdoby okienne w niebieskiej tonacji, nakładka na facebook).

Apropos; czy wiecie, dlaczego kolor niebieski jest symbolem autyzmu? Na ten temat istnieje wiele domysłów. Kolor niebieski to kolor niewinności, nadziei, ale również kolor dla chłopców, a wśród dzieci z  autyzmem jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek.

Zaświećmy zatem wszyscy na niebiesko! 2 kwietnia okażmy solidarność z osobami ze spektrum autyzmu oraz wykażmy wsparcie dla ich rodzin!

Bądźmy razem, nie tylko tego dnia!

Żródło: EduSpecjalni: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu- prezentacja, infografiki na pulpit komputera, gazetkę, plakaty, zestaw filmów edukacyjnych

• Psycholog szkolny - Amelia Kowalik

• Dostępność na terenie szkoły:

Poniedziałek: 13:30-16:30

Wtorek: 12:30-15:30

Zapraszam również do kontaktu przez dziennik elektroniczny.