• DORADZTWO ZAWODOWE

• 20.03.2021 10:20
      • Kim jestem?
        Droga do wymarzonego zawodu.
      • "Lekcje doradztwa zawodowego są w szkołach stosunkowo niedługo. Z przedmiotu nie ma ocen, więc uczniowie mają do niego różne podejście. Trzeba dołożyć wielu starań, aby zainteresować młodych ludzi lekcją, zwłaszcza, kiedy mowa o tematach związanych z psychologią. Pracując z młodzieżą w ostatnich klasach szkoły podstawowej mogę śmiało stwierdzić, że bardzo niewielu uczniów jest pewnych swoich decyzji, co do dalszej edukacji. Wielu ósmoklasistów jeszcze nie wie, jaką szkołę ponadpodstawową wybrać (mimo, że mamy marzec, więc czasu zostało naprawdę niewiele), nie mówiąc już o dalszych planach związanych ze swoją przyszłością zawodową.

Zastanawiając się nad tym, dlaczego tak jest można dojść do wniosku, że młodzi ludzie nie znają samych siebie. Nie potrafią wskazać swoich mocnych i słabych stron, określić swoich pasji czy zainteresowań, często mając przy tym zupełnie nie adekwatną samoocenę. Warto zatem poświęcić trochę czasu na refleksję dotyczącą tego, kim ja tak naprawdę jestem. Zajęcia psychologiczne, mające na celu poznanie siebie, swojej osobowości, zainteresowań, uzdolnień, a w końcu mocnych i słabych stron to tematyka, którą na swoich lekcjach może poruszyć nauczyciel wychowawca, doradca zawodowy czy pedagog/psycholog. Pamiętajmy jednak, że podczas tego typu zajęć uczniowie nie zawsze będą aktywni, wielu nie potrafi lub nie chce rozmawiać na tematy dotyczące własnej osoby. Mimo wszystko dobrze jest dać im na to szansę, bo nawet jeśli skorzysta kilka osób – warto." (pedagogonline.pl)

Przydatne pliki:

Kim-jestem-droga-do-wymarzonego-zawodu-pedagogonline.pl-1.pdf

Co_to_sa_kompetencje_miekkie_i_dlaczego_sa_takie_wazne.pptx

Warto_byc_dobrym._Zaangazuj_sie_w_wolontariat.pptx

Źródło: Porady, materiały pedagogiczne dla nauczycieli i rodziców (pedagogonline.pl)

i materiały własne przygotowane w ramach zajęć - doradztwo zawodowe

• Psycholog szkolny - Amelia Kowalik

• Dostępność na terenie szkoły:

Poniedziałek: 13:30-16:30

Wtorek: 12:30-15:30

Zapraszam również do kontaktu przez dziennik elektroniczny.