Biblioteka dobre miejsce dla człowieka
- 10.06.2024 09:43
- Działania w ramach ogólnopolskiego projektu
W roku szkolnym 2023/2024 Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce przystąpiła do projektu „Biblioteka dobre miejsce dla człowieka”.
Realizację projektu rozpoczęliśmy w październiku od escape roomu dla klas II i III Szkoły Podstawowej. W trakcie zajęć uczniowie, rozwiązywali zagadki z wykorzystaniem tabletów, musieli odnaleźć cyfry kodu do kłódki, która przymocowana była do skrzyni. W skrzyni ukryty został skarb. Uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy, układali puzzle związane z biblioteką i czytaniem książek. Nie lada wyzwaniem było odkrycie prawidłowego kodu, ale zadanie zostało zrealizowane. Po otworzeniu skrzyni czekała na uczniów nagroda w postaci książek i zaproszenia do wspólnej nauki przez zabawę. Klub Pożeraczy Książek to pierwsze zadanie w ramach realizacji programu. Uczniowie otrzymali karty Klubu pożeraczy książek, ich zadanie polegało na przeczytaniu pięciu książek i realizacji dwóch wyzwań związanych z czytaniem. Uczniowie po przeczytaniu książki lub wykonaniu wyzwania otrzymywali pieczątki. Do zabawy włączyli się także uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej. W klubie pożeraczy książek znalazło się 21 uczniów, którzy wykonali wszystkie zadania i zostali pożeraczami książek. Nagrodami w tej zabawie są przeżycia i tak Maja z klasy IV zdecydowała się na udział w komisji konkursowej konkursu, który sama wymyśliła, Igor z klasy IV poprosił o seans filmowy dla swojej klasy, Magda zaprosiła swoją klasę na seans filmowy, Lena opracowała i przeprowadziłam konkurs dla młodszych kolegów i koleżanek „Stylowa Wiosna”.
Drugą aktywnością jest bookflix. Zadanie polega na stworzeniu w bibliotece ekspozycji książek oraz przeprowadzeniu akcji, dzięki której to uczniowie będą rekomendować sobie książki, decydując o tym, co pojawi się na ekspozycji. Na gazetce ściennej pojawił się plakat bookflix, na którym zamieszczone są recenzje książek polecanych przez uczniów. Pierwszy bookflix pojawił się w listopadzie, drugi w kwietniu.
Trzecim zadaniem były strefa ciszy i relaksu. W bibliotece od października realizowana jest innowacja pedagogiczna „Zmysłoczułe wyciszenie w bibliotece”, dlatego kolejne zadanie projektowe doskonale wpisało się w działania biblioteki. Podczas dni ciszy i relaksu w czytelni panował zakaz rozmawiania, uczniowie mogli skorzystać ze słuchawek wyciszających, wygodnych puf, czy projektora gwiazd. Przerw ciszy i relaksu odbyło się ponad 40. Dodatkowo przeprowadziłam z uczniami zajęcia o szkodliwości hałasu, wpływu na zdrowie człowieka, uczniowie klasy II wzięli udział w zajęciach z treningu uważności.
Ostatnim wyzwaniem w ramach projektu były Ogólnopolskie wybory książek, przeprowadzone w maju czytelnicy odwiedzający bibliotekę na przerwach mogli oddać swój głos i wybrać według nich najciekawsze, najlepsze książki. W wyborach wzięło udział ponad 40 uczniów naszej szkoły.
Udział w projekcie był ciekawym wyzwaniem, pozwolił wypromować bibliotekę szkolną jako miejsce ciekawe, twórcze, kreatywne w którym cały czas coś się dzieje. Dzięki udziałowi w projekcie widoczny jest wzrost zainteresowania działaniami biblioteki.
Urszula Mastalerz
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły