Biblioteka Pełna Dobrej Energii
- 10.06.2024 09:33
- Ekologia w bibliotece
Biblioteka szkolna wygrała w ogólnopolskim konkursie dla publicznych i szkolnych bibliotek z terenów wiejskich, które chciałyby otrzymać wsparcie w postaci bezpłatnych pakietów wartościowych książek przyrodniczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Książki znalazły się na wystawce w czytelni biblioteki. Projekt realizuje Fundacja PVE Dobra Energia. Projekt „Biblioteka Pełna Dobrej Energii” zakładał realizację działań w zakresu ekologii, ochrony środowiska w formie zajęć, warsztatów, konkursów.
W ramach realizacji projektu „Biblioteka Pełna Dobrej Energii” biblioteka szkolna otrzymała 15 książek od Fundacji PVE Dobra Energia. Następnym krokiem były zajęcia w oparciu o otrzymane książki, które odbyły się w świetlicy szkolnej. Zajęcia z zakresu ekologii pomagają uświadamiać uczestników o konieczności dbania o naszą planetę, a także uczą, jakie działania można podejmować, aby zmniejszyć negatywny wpływ człowieka na środowisko. W trakcie pierwszych zajęć uczniowie wcielili się w rolę ekspertów i prezentowali na konferencji prasowej zalety i działanie źródeł energii z wiatru, wody, energii słonecznej, wnętrza ziemi, materiały zaczerpnięte z książki „Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie” Krystyna Bardos, wyd. HarperKids. W trakcie ich wypowiedzi pozostali uczniowie mogli zadawać pytania. Podczas drugich zajęć uczniowie zostali podzieleni na grupy, każda z grup otrzymała plakat z rzeczą (np. śmieci, jedzenie, drzewo, żółw), zadaniem grup było wymyślenie jak największej ilości pomysłów na działania ekologicznej tzn. jak możemy chronić żółwie, jak nie marnować jedzenia, co robić z wyrzucanym jedzeniem. Następnie każda grupa prezentowała swoje pomysły, najwięcej emocji wzbudził pomysł urządzenia do klonowania pszczół i bidon, który w zależności od nastroju zmienia kolor. Po wysłuchaniu wypowiedzi grup odczytałam książkę „Możemy uratować naszą ziemię” – Kirby Loll, wyd. HarperKids, w której opisane zostały pomysły dzieci z różnych stron świata na ochronę przyrody, walkę z plastikiem, wyrzucaniem jedzenia, czy działania związane z ochroną pszczół, wód, zagrożonych gatunków. Kolejne zajęcia na podstawie książki „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii” Urszula Kamińska, wyd. GREG polegały na odczytaniu uczniom wierszy o właściwej segregacji. Następnie każdy uczeń otrzymał rysunek rzeczy wyrzucanych do kosza i miał go umieścić we właściwym koszu na śmieci. Zadanie wcale nie było takie łatwe, dużo dyskusji wzbudziły paragony i ręczniki papierowe. Po zdobyciu wiedzy uczniowie klas II-III poprowadzili zajęcia dla zerówki. Młodzi ekolodzy, zamiast czytać wiersze ułożyli piosenkę, którą zaśpiewali młodszym dzieciom, następnie zaprosili do zabawy segregacja. Na koniec zajęcia w oparciu o książkę „Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody” Ard Catherine, wyd. Kropka, uczniowie w grupach stworzyli plakaty, które umieścimy na placu zabaw, a które pokazywały najważniejsze hasła związane z ochroną przyrody: śmieci wyrzucaj do kosza, nie depcz trawników, nie łam gałęzi itp.. W trakcie zajęć wybraliśmy się na poszukiwania małych mieszkańców placu zabaw, szukaliśmy owadów, ptaków, zamieszkujących plac zabaw.
W ramach projektu zorganizowałam także dwa konkursy fotograficzny „Młody ekolog” oraz plastyczny „Eko zabawka”, na konkurs wpłynęło 17 prac, które można było oglądać na wernisażu na holu szkoły. Na koniec warsztaty tworzenia motanek, to pradawne słowiańskie lalki, które były formą talizmanu. Motane z nici i skrawków materiału, wypełniane słomą, roślinami albo ziarnem miały strzec domowników przed złymi duchami, pomagać ciężarnym i matkom w opiece nad dziećmi, ochraniać podróżnych, wspierać gospodynie w prowadzeniu domu. W warsztatach wziął udział specjalny gość p. Marta Wotlińska, która pokazała uczniom jak zrobić motankę, następnie każdy uczeń własnoręcznie wykonał swoją. Do warsztatów wykorzystaliśmy materiały, skrawki tkanin, które otrzymaliśmy z zakładu krawieckiego, wypełnieniem motanek był ryż. Warsztaty z tworzenia motanek to z kolei doskonała okazja do połączenia nauki z zabawą. Podczas tych zajęć uczestnicy mają okazję praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę na temat recyklingu. Tworzenie motanek z materiałów pochodzących z recyklingu to doskonały sposób na dbanie o środowisko i kreatywne spędzanie czasu.
Projekt „Biblioteka Pełna Dobrej Energii” pozwolił uczestnikom zdobyć wiedzę na temat ochrony środowiska, nauczył podejmowania proekologicznych działań i pozwolił zdobyć umiejętności, które mogą pomóc w codziennym życiu.
Urszula Mastalerz
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły